Debut cu stîngul pentru voleibaliştii români

În turneul de precalificare la JO de la Beijing

Sport 29 Noiembrie 2007 / 00:00 541 accesări

România a început cu o înfrîngere turneul de precalificare la Jocurile Olimpice de la Beijing, din 2008. Aseară, la Catania (Italia), voleibaliştii antrenaţi de Giani Creţu au cedat cu 3-0 în faţa Olandei, după 75 de minute de joc, scorul pe seturi fiind 26-24, 25-18, 25-19. Ai noştri au început în forţă şi au condus încă de la început, cu 3-0, 8-4, 15-10, 16-12, 20-16 şi 23-20, însă nu au găsit soluţia cîştigării setului. „Într-adevăr, puteam cîştiga primul set, dar ei au servit foarte bine pe final şi... asta a fost. În ciuda înfrîngerii, echipa noastră a făcut un meci foarte bun, în faţa unei formaţii olandeze foarte bune, experimentate, cu jucători de mare valoare. A fost o evoluţie meritorie a tuturor jucătorilor, dar mie mi-au plăcut cel mai mult Stancu şi Pereu”, a declarat managerul echipei naţionale, Mihai Marin. Au evoluat pentru România: Ilieş - Lică, Stancu, Birău, Olteanu, Pereu şi libero Feher. Din setul al treilea, Andrieş a jucat pe postul de coordonator, în locul lui Ilieş, în timp ce Voinea şi Gontariu au intrat pentru cîteva faze, la schimbări tactice. “Tricolorii” au pauză astăzi, cînd este programată partida dintre Olanda şi Grecia. Al doilea meci al României în turneul de la Catania este programat vineri, în compania Greciei, de la ora 18.30.