Debut fast pentru români

Fotbal/ UEFA Europa League, etapa 1

Sport 16 Septembrie 2011 / 00:00 604 accesări

Debut excelent pentru echipele româneşti în UEFA Europa League, cu o victorie şi 2 egaluri. Victoria a reuşit-o Rapid, la Tel Aviv, într-un meci în care portarul Coman a apărat senzaţional! Herea a înscris în debutul reprizei secunde apoi bucureştenii s-au apărat mai bine decât în întrecerea internă şi Rapid îşi afirmă pretenţiile de calificare în primăvara europeană! Meci senzaţional pentru FC Vaslui, pe Olimpico din Roma, acolo unde moldovenii ar fi trebuit să câştige, pentru că au avut 2-1 şi om în plus timp de jumătate de oră. Din păcate românii nu ştiu să joace finalurile de meci (vezi şi Oţelul la Basel) şi FC Vaslui s-a ales doar cu un egal, altfel remarcabil, la Roma. Steaua a întâlnit favorita grupei şi a jucat la egal, pe care l-a şi obţinut finalmente. N-a fost un meci spectaculos, ba chiar modest în mare parte, cu puţine ocazii de gol, cele mai importante fiind trecute în dreptul lui Raul în prima repriză şi Huntelaar (bară) în repriza secundă.

Rezultate înregistrate aseară – grupa A: PAOK Salonic – Tottenham 0-0; Shamrock Rovers – Rubin Kazan 0-3 (Martins 3, Noboa 50, Karadeniz 60); grupa B: Hannover ‘96 – Standard Liege 0-0; FC Kobenhavn – Vorskla Poltava 1-0 (Nordstrand 54-pen); grupa C: Hapoel Tel Aviv – Rapid 0-1 (Herea 55); PSV Eindhoven – Legia Varşovia 1-0 (Mertens 21); grupa D: FC Zurich – Sporting Lisabona 0-2 (Insua 4, Van Wolfswinkel); Lazio Roma – FC Vaslui 2-2 (Cisse 35-pen, Sculli 71/ Wesley 59, 63-pen); grupa E: Dynamo Kiev – Stoke City 1-1 (Vukojevic 90/ Jerome 55); Beşiktaş – Maccabi Tel Aviv 5-1 (Hugo Almeida 3, 28, Aurelio 50, Korkmaz 53, Edu 88/ Kehat 49); grupa F: Slovan Bratislava – Athletic Bilbao 1-2 (Guede 34/ Laskurain 13, Muniain 40); PSG – Red Bull Salzburg 5-1 (Nene 35-pen, Bodmer 44, Menez 67/ Sekagya 87); grupa G: AZ Alkmaar – FF Malmo 4-1 (Altidore 21, Elm 32-pen, Maher 39, Holman 49/ Larsson 72-pen); Austria Viena – Metalist Kharkov 1-2 (Jun 7/ Gueye 56, Xavier 79-pen); grupa H: FC Bruges – NK Maribor 2-0 (Odjidja 7, Dirar 24); Birmingham City – Sporting Braga 1-3 (King 71/ Helder Barbosa 6, 88, Lima 59); grupa I: Udinese Calcio – Stade Rennais 2-1 (Di Natale 39, Armero 83/ Hadji 18); Atletico Madrid – Celtic Glasgow 2-0 (Falcao 3, Diego 69); grupa J: Maccabi Haifa – AEK Larnaca 1-0 (Ghadir 54); Steaua – Schalke ’04 0-0; grupa K: Wisla Cracovia – BK Odense 1-3 (Kirm 54/ Johansson 35, Utaka 80, Jensen 90); FC Fulham – Twente Enschede 1-1 (Johnson 19/ Schwarzer 41-autogol); grupa L: Sturm Graz – Lokomotiv Moscova 1-2 (Szabics 14/ Obinna 28, Sychev 29) în minutul 60, meciul începând cu o întârziere de 40 de minute; RSC Anderlecht – AEK Atena 4-1 (Suarez 16, 40, 84, Jovanovic 33/ Leonardo 36).