Debut favorabil pentru Gyenes

Raliul Dakar 2011

Sport 04 Ianuarie 2011 / 00:00 375 accesări

Motociclistul român Emanuel Gyenes a ocupat locul 21 în prima etapă a Raliului Dakar 2011, disputată duminică, între localităţile argentiniene Victoria şi Cordoba (192 km probă specială cronometrată). El a urcat un loc după penalizarea altor concurenţi, între care şi câştigătorul de etapă, Ruben Faria. Portughezul a fost penalizat cu un minut pentru exces de viteză, astfel că francezul Cyril Despres, clasat iniţial pe locul 2, a preluat conducerea clasamentului general. Al doilea român, Marcel Butuza, a ocupat locul 107, din 170 motociclete prezente la startul de la Buenos Aires, la 38 de minute de primul loc, în timp ce întârzierea lui Gyenes a fost de sub 12 minute. Plecat de pe locul 80 pe grila de start, Butuza a avut mari probleme cu praful ridicat în aer de ceilalţi motociclişti şi de piloţii de quaduri. Manu Gyenes a reuşit cea mai bună clasare de etapă pentru un sportiv român în istoria acestei competiţii. Luni, în etapa a doua, disputată, între Cordoba şi Tucuman, pe o distanţă de 740 km (300 km probă specială cronometrată), Gyenes a ocupat tot locul 21, parcurgând cei 300 km în 3 ore, 36 de minute şi 22 de secunde, în timp ce învingătorul, Cyril Despres, a fost cronometrat cu 3h19:11. Butuza a ocupat locul 71, la 37:49 minute de câştigător. Locul secund în etapa a doua a revenit spaniolului Marc Coma (la un minut şi 49 de secunde de învingător), iar pe poziţia a treia s-a clasat francezul David Casteu (la 3 minute şi 46 de secunde). În clasamentul general, conduce Despres (5h17:42), urmat de Coma (la 2:35 min.) şi Faria (la 6:13 min.). Gyenes este clasat al 20-lea (la 5h46:17), iar Butuza al 83-lea (la 6h33:31). Etapa de azi are loc între San Miguel şi San Salvador, motocicliştii urmând a parcurge 752 km, din care 521 de probă specială.

La secţiunea auto, prima etapă i-a revenit pilotului spaniol Carlos Sainz (Volkswagen), urmat de francezul Stephane Peterhansel (BMW) şi de qatarezul Nasser Al-Attiyah (Volkswagen).