Debut în forţă pentru CS Tomis

Handbal (f) / LN, etapa 1: RULMENTUL BRAŞOV - CS TOMIS CONSTANŢA 19-29

Sport 06 Septembrie 2010 / 00:00 582 accesări

Victorie importantă pentru formaţia feminină de handbal CS Tomis Constanţa în prima etapă a actualei ediţii a Ligii Naţionale. Elevele lui Ion Crăciun şi Florin Cazan s-au impus categoric, sâmbătă, la Braşov, demonstrând că alcătuiesc o echipă de temut şi în acest sezon. Prima victimă a handbalistelor constănţene a fost Rulmentul Braşov, scor 29-19 (10-8), echipă care speră la un loc de cupă europeană în acest sezon, după ce s-a întărit serios în pauza competiţională. Meciul de la Braşov a debutat sub semnul echilibrului, care s-a rupt însă spre finalul primei reprize, când oaspetele au plecat la pauză în avantaj, după ce au ştiut să gestioneze bine situaţiile favorabile, scor 10-8. În a doua repriză, Smedescu a închis perfect poarta Tomisului, în timp ce coechipierele sale s-au distrat cu apărarea gazdelor. Scorul a luat proporţii pe tabela de marcaj în favoarea constănţencelor, care s-au impus la o diferenţă considerabilă, 29-19. „Sunt mulţumit de jocul fetelor. S-au mobilizat bine pentru această partidă şi au luptat contra unei echipe care s-a schimbat destul de mult faţă de sezonul trecut şi care pornea în acest campionat cu alte pretenţii. Este un prim succes, care sperăm să ne mobilizeze, în vederea următoarelor meciuri, care se anunţă foarte dificile”, a declarat antrenorul Ion Crăciun. Pentru Tomis au marcat: Tîlvîc 8g, Pătru 7g, Zamfir 5g, Mateescu 5g, Pîrîianu 2g, Barcan 1g şi Rusu 1g.

Celelalte rezulate ale etapei - vineri: HCM Buzău - HC Zalău 25-26; sâmbătă: Oltchim Rm. Vîlcea - SCM Craiova 32-22; duminică: Dunărea Brăila - CSM Bucureşti 29-33; U. Reşiţa - Oţelul Galaţi 22-36; U. Jolidon Cluj - HCM Roman 30-25; Cetate Deva - HCM Baia Mare 26-28.