Debut perfect pentru Germania

Fotbal / CM, Grupa G: GERMANIA - PORTUGALIA 4-0

Sport 17 Iunie 2014 / 00:00 457 accesări

După întâlnirea Olanda - Spania, scor 5-1, în Grupa B, un alt rezultat-şoc a fost consemnat la turneul final al Campionatului Mondial de fotbal din Brazilia. Derby-ul Grupei G, dintre Germania şi Portugalia, disputat aseară, la Salvador, s-a transformat într-un recital oferit de nemți, tripla campioană mondială conducând încă de la pauză cu un neaşteptat 3-0, pentru a se impune la final cu scorul de 4-0 (T. Muller 12-pen, 45+1, 78, Hummels 32)!

LOW A ALES... PERFECT. Antrenorul nemţilor, Joachim Low, a început meciul cu patru fundaşi... centrali, problemele de efectiv forţându-l să-i folosească pe J. Boateng şi Howedes pe cele două benzi. În plus, în absenţa lui Schweinsteiger, Sami Khedira a preluat rolul acestuia la mijlocul terenului, în timp ce, în atac, Thomas Muller a fost preferat golgheterului Miroslav Klose.

Sub privirile cancelarului Germaniei, Angela Merkel, primele şanse de a deschide scorul le-au aparţinut lusitanilor, prin Hugo Almeida şi Cristiano Ronaldo, dar Neuer s-a aflat mereu la post. Germania a replicat prin Sami Khedira, la o gravă eroare a lui Rui Patricio, dar mijlocaşul defensiv de la Real Madrid a trimis pe lângă poarta goală de la 30 m. Germania a început să pună treptat stăpânire pe joc, iar în min. 12 a modificat pentru prima oară tabela de marcaj: Goetze a fost faultat în careu de J. Pereira, iar T. Muller l-a învins pe Rui Patricio de la punctul cu var: 1-0 pentru „Mannschaft“. În faţa unei echipe care a mizat prea mult pe o eventuală execuţie magistrală a lui Cristiano Ronaldo, Germania nu a avut mari emoţii în apărare, iar în atac a avut timpul necesar să-şi aşeze fiecare acțiune. Golul al doilea a venit firesc, Hummels înscriind cu o lovitură de cap de la aproximativ 6 m, în urma unei lovituri de colţ executate de Kroos. La 0-2, Portugalia a cedat şi mental, iar Pepe a fost eliminat după ce l-a lovit cu capul pe T. Muller chiar în faţa arbitrului sârb Milorad Mazic. Atacantul lui Bayern Munchen a dus scorul la 3-0 în prelungirile primei reprize, cu un şut din interiorul careului, ajungând la opt goluri înscrise în carieră la Campionatele Mondiale (cinci înscrise în 2010). La adăpostul celor trei goluri, Germania a lăsat iniţiativa Portugaliei în actul secund, dar chiar şi aşa, lusitanii nu şi-au creat mari situaţii de a puncta. În schimb, Thomas Muller, desemnat jucătorul meciului, a mai taxat o dată erorile din defensiva portugheză, stabilind rezultatul final la 4-0, în min. 78. În prelungirile meciului, Neuer s-a opus golului de onoare al Portugaliei la şutul violent al lui Cristiano Ronaldo din lovitură liberă.

Au evoluat - Germania (antrenor Joachim Low): Neuer - J. Boateng, Mertesacker, Hummels (73 Mustafi), Howedes - Lahm, Sami Khedira - M. Ozil (63 Schurrle), Kross, Goetze - T. Muller (81 Podolski); Portugalia (antrenor Paulo Bento): Rui Patricio - J. Pereira, Bruno Alves, Pepe, F. Coentrao (65 A. Almeida) - Moutinho, Veloso (46 R. Costa), Meireles - Nani, H. Almeida (28 Eder), Cristiano Ronaldo. Cartonaş galben: J. Pereira. Cartonaş roşu: Pepe (min. 37).