Debut perfect pentru handbalistele tricolore

Handbal (f) / Campionatul European: ROMÂNIA - SPANIA 30-26

Sport 08 Decembrie 2010 / 00:00 453 accesări

Naţionala de handbal feminin a României a debutat cu o victorie la Campionatul European din Danemarca şi Norvegia, câştigând, ieri, scor 30-26 (15-10), duelul cu reprezentativa Spaniei. În faţa echipei care ne învinsese la ultimele două ediţii ale turneelor finale, România a început mai slab, iar ibericele au condus cu 2-0 şi 3-1. A fost însă ultima dată când Spania s-a aflat în avantaj, România preluând conducerea cu 4-3, în min. 8 şi mărindu-şi treptat diferenţa de pe tabelă. Jumătatea primei reprize indica deja un avans de cinci goluri pentru România, scor 10-5, Vărzaru şi Stanca fiind de neoprit din situaţii de unu la unu. Diferenţa de cinci goluri s-a păstrat şi după primele 30 de minute, scor 15-10 pentru România, iar în prima parte a reprizei a doua s-a consemnat şi cea mai mare diferenţă dintre cele două naţionale: 20-12 pentru România, în min. 37! Recunoscută ca o echipă care nu cedează până la ultimul fluier, Spania a încercat să revină în joc, însă nu a reuşit să se apropie decât la maximum trei goluri, 22-19 pentru România. Cu o apărare foarte exactă în cele mai multe rânduri, cu un atac în care a strălucit Vărzaru, Stanca a arătat că a fost la un moment dat cel mai bun pivot din lume, iar Neagu că merită să fie declarată în acest an cea mai bună handbalistă a lumii, România nu putea pierde meciul de debut de la Europene. S-a încheiat 30-26 pentru Paula Ungureanu şi compania, victorie ce plasează naţionala tricoloră cu şanse mari de a termina grupa pe prima poziţie. Va urma joi, de la ora 2145, tot la Aalborg, o partidă cel puţin la fel de dificilă împotriva ţării gazdă, Danemarca. Tot în Grupa A, Danemarca a învins în prima partidă Serbia, scor 25-20. Au evoluat - România (selecţioner Radu Voina): Ungureanu (8 intervenţii), Tolnai (2 intervenţii, 1x7m); Vărzaru 9g (3x7m), Stanca 7g, Neagu 4g, Şoit 3g, Manea şi Fiera - câte 2g, Ardean, Tivadar şi Brădeanu - câte 1g, Paraschiv, Geiger, Gatzel, Han; Spania (selecţioner Jorge Duenas): Navarro (8 intervenţii), Gonzalez (2 intervenţii); Pena 6g, Martin 5g (2x7m), Mangue 4g, Pinedo 3g, Fernandez, Cuadrado şi Aquilar - câte 2g, Barno şi Benzal - câte 1g.