Deja-vu pentru Viitorul

Fotbal / Liga a II-a, Seria I, etapa a 4-a: VIITORUL - CEAHLĂUL PIATRA NEAMŢ 2-2

Sport 20 Septembrie 2010 / 00:00 1103 accesări

Ca şi în partida din etapa precedentă de la Botoşani, FC Viitorul a fost condusă cu 2-0 după prima jumătate a primei reprize şi a revenit apoi miraculos, restabilind egalitatea în ultimul minut al meciului. Ca şi la Botoşani, cel care a salvat onoarea Viitorului a fost atacantul Nicolae Hertu, care se pare că începe să se specializeze în goluri decisive marcate în final de joc. Partida de sâmbătă, ce a adunat în tribunele stadionului “Orăşenesc“ din Ovidiu aproximativ 500 de spectatori, a arătat în prima repriză o echipă crispată a gazdelor, care nu a reuşit decât rareori să ajungă în careul advers. Cu o apărare de nerecunoscut, în care Posteucă şi mai ales Ignat s-au întrecut în greşeli, Viitorul a primit rapid două goluri, Achim în min. 7 şi apoi Gafiţa în min. 19 profitând de indeciziile fundaşilor constănţeni. Scorul ar fi putut fi chiar mai mare la pauză, Ceahlăul ratând alte două situaţii bune de a înscrie, însă nu este mai puţin adevărat nici că Viitorul putea de asemenea să înscrie la lovitura de cap a lui Posteucă din min. 7 sau la ocaziile lui Chiţu şi Pantelie. Acesta din urmă s-a aflat la una din cele mai slabe evoluţii din acest sezon, iar Cătălin Anghel s-a dovedit inspirat înlocuindu-l imediat după pauză cu Hertu. Tânărul atacant al Viitorului avea să paseze decisiv în min. 58 lui Cristocea, iar veteranul echipei noastre reducea din diferenţă cu un şut foarte bine plasat de la aproximativ 14m. Şi, când toţi cei prezenţi se pregăteau de fluierul de final, Cristocea îl găseşte cu o pasă în adâncime pe Chiţu, iar acesta i-a pasat lui Hertu care l-a învins cu un şut la colţul scurt pe Villadsen. Un rezultat de egalitate care păstrează neînvinsă formaţia constănţeană în acest sezon. „Au fost emoţii din cauza faptului că facem multe greşeli pe care nu le mai accept. Puteam câştiga liniştiţi dacă nu jucam cum am făcut-o în prima repriză. Nu ne mai permitem să jucăm de la 0-2. Este bine că putem reveni, dar avem încă destule puncte slabe. Apărarea este foarte naivă, nu ştiu cum se pot face asemenea greşeli. Când întâlneşti o echipă ca Ceahlăul, poţi să nu te antrenezi toată săptămâna, dar când intri să dai totul pe teren“, a declarat la finalul partidei, antrenorul Cătălin Anghel. „Este normal să fiu supărat. Neseriozitatea unor jucători la finalizare a făcut să pierdem două puncte. Este dureros că nu am câştigat, se pare că avem câţiva jucători “şmecheri“ în echipă“, a fost concluzia lui Marin Barbu. Au evoluat - Viitorul (antrenor Marin Barbu): Vlas - Ninu, I. Posteucă (38 Banoti), Ignat, Renţea – Cârstocea (46 Hertu), Larie, Păcuraru - Cristocea, Pantelie (53 R. Lupu), Chiţu; Ceahlăul (antrenor Marin Barbu): Villadsen – Dumitraş (85 Ferariu), Forminte, Viţelaru, Barna - Bădescu (76 Constantinescu), Cebotaru, Onciu, Vădrariu - Gafiţa (60 Bălţoi), Achim. Cartonaşe galbene: Ninu, Cristocea / Villadsen, Gafiţa, Viţelaru. Au arbitrat: Alexandru Deaconu – Eduard Ungureanu şi Bogdan Velicu (toţi din Bucureşti).