Denisa Macovei şi Iulian Grăjdan au câştigat categoriile lor de greutate

Turneele de calificare pentru CN de lupte

Sport 06 Martie 2013 / 00:00 451 accesări

La sfârşitul săptămânii trecute s-au desfăşurat primele turnee de calificare pentru faza finală a Campionatelor Naţionale de lupte pentru juniori. Primul turneu al competiţiei de lupte libere a avut loc la Mangalia, unde sportivii de la Clubul Sportiv din localitate, antrenaţi de Marian Oancea, au avut comportări remarcabile. Denisa Macovei (72 kg) s-a clasat pe primul loc, iar Nicoleta Popa (48 kg), Simona Tudor (55 kg) şi Mădălin Pîrvulescu (84 kg) au ocupat locul 3. Un alt sportiv de la CS Mangalia, Liviu Costache (60 kg), s-a clasat pe locul 5. LPS “Nicolae Rotaru” Constanţa (antrenori Ioan Giuglea şi Valentin Dobrin) a avut patru sportivi în concurs, dintre care Ştefan Marin (120 kg) a ocupat locul 2, iar Cristian Marin (84 kg), cadet încă, s-a clasat al 5-lea.

Sportivii de la lupte greco-romane au concurat la Bucureşti, iar trei dintre ei au încheiat acest turneu pe podium, toţi activând la clubul LPS “Nicolae Rotaru” Constanţa (antrenori Ioan Giuglea şi Valentin Dobrin). Singurul care a înregistrat numai victorii este Iulian Grăjdan, clasat primul la categoria 55 kg, unde Stelian Motoloi a ocupat locul al treilea. Tot pe 3 s-a clasat şi Sebastian Agrigoroşoaiei (74 kg), ceilalţi luptători constănţeni ocupând locuri foarte slabe sau neclasându-se deloc.