Derby judeţean fără spectacol

Fotbal / Liga a II-a, Seria 1, etapa a 29-a: FC FARUL CONSTANŢA - CALLATIS MANGALIA 0-0

Sport 28 Mai 2012 / 00:00 848 accesări

Ceea ce ar fi trebuit să fie un derby al orgoliilor, între FC Farul Constanţa şi Callatis Mangalia, s-a transformat într-un spectacol trist, desfăşurat sâmbătă, în etapa a 29-a a Ligii a II-a la fotbal, în faţa unor tribune goale. Dorinţa de revanşă anunţată de constănţeni după eşecul dur din tur, scor 0-4, s-a văzut doar la nivelul băncii tehnice, unde antrenorul Ion Barbu s-a agitat, dând în permanenţă indicaţii elevilor săi. În schimb, jucătorii Farului au părut anesteziaţi, golgeterul Pătulea, învestit cu banderola de căpitan, fiind mai preocupat să-şi certe coechipierii decât să găsească drumul spre gol. Drept urmare, gazdele şi-au creat puţine ocazii, cea mai mare din prima repriză aparţinându-i lui Sascău, care a şutat în plasa laterală. De partea cealaltă, Callatis s-a apărat exact şi a încercat să lovească pe contraatac, dar combinaţiile dintre Sin şi Doicaru nu au avut efect pe tabela de marcaj. Jocul fără strălucire al Farului a continuat şi după pauză, astfel că ocaziile au lipsit cu desăvârşire la ambele porţi. Şi totuşi, soarta partidei se putea schimba în ultimul minut, când Ivanovici a şutat puternic de la 8 m, însă mingea a fost blocată de Răvoiu din drumul spre plasa porţii.

„Sunt nemulţumit de joc şi de atitudinea jucătorilor. Mă gândeam că vor fi orgolii după înfrângerea din tur, dar atât au putut. Îmi pare rău, dar mai avem un meci, la Iaşi, şi vreau să încheiem campionatul cu fruntea sus. Aş vrea să continui pe banca tehnică şi în sezonul următor, dar vom vedea ce va fi în pauza din vară”, a spus Ion Barbu. „Cred că este un rezultat echitabil şi am meritat acest punct. Nu este o surpriză parcursul nostru din retur, pentru că ne-am pregătit foarte bine în iarnă şi am adus câţiva jucători de la Viitorul. Contractul meu se încheie la finalul acestui campionat, dar mi-aş dori să continui la Callatis”, a declarat tehnicianul oaspeţilor, Mugurel Cornăţeanu.

Au evoluat - FC Farul (antrenor Ion Barbu): M. Toma - R. Băjan, Stegaru, V. Sandu, R. Sascău - A. Neagoe, E. Amet (12 Buzea, 47 C. Miron), R. Neagoe, Ivanovici - A. Pătulea, A Paraschiv (64 Nicola); Callatis (antrenor Mugurel Cornăţeanu): L. Marin - Samson, Răvoiu, R. Damian. R. Miron - E. Bolat, Erdinci Cogali, Cojenel, Bardu (87 Calagi) - Sin (60 Evdochim), Doicaru. Cartonaşe galbene: Doicaru, Cojenel.