Derby nedecis la Mangalia

Fotbal / Liga a III-a, etapa a 26-a

Sport 18 Aprilie 2009 / 00:00 1140 accesări

În derby-ul dobrogean al etapei a 26-a din Seria a 2-a a Ligii a III-a la fotbal, dintre Callatis Mangalia şi CS Eforie, niciuna dintre formaţii nu a reuşit să înscrie, partida terminîndu-se cu un scor alb care nu avantajează niciuna dintre combatante. La Medgidia, într-o partidă a suferinţei, gazdele de la CSM nu au reuşit nici ele să-şi valorifice avantajul terenului propriu, deşi au întîlnit un adversar din a doua jumătate a clasamentului. Fostul jucător al Farului, Laurenţiu Florea, a deschis scorul în min. 15 pentru formaţia pregătită de Constantin Funda, însă Politehnica Galaţi a egalat pînă la pauză. În partea secundă nu s-a mai întîmplat nimic deosebit, astfel că Medgidia pierde două puncte importante în lupta pentru evitarea retrogradării. În derby-ul acestei runde, Săgeata Stejaru a reuşit să cîştige, cu 1-0, partida disputată pe teren propriu împotriva celor de la Farul II. Chiar dacă antrenorul Ion Constantinescu i-a avut la dispoziţie pe Larie, Fatai, Păcuraru sau Daniel Florea, Farul a trebuit să se recunoască învinsă. Singurul gol al partidei a fost reuşit de Petre Costel, în min. 80, gazdele profitînd şi de faptul că din min. 75 au evoluat cu un jucător în plus, după ce D. Florea a văzut al doilea cartonaş galben şi implicit pe cel roşu. Pe terenul “Portul“, echipa lui Gabriel Şimu nu a avut nicio şansă în faţa celor de la Unirea Slobozia, cedînd cu 1-4, după ce la pauză Slobozia a condus cu 2-1. Golul de onoare al portuarilor a fost marcat de Niţă, în min. 28. Iată rezultatele complete ale etapei a 26-a: Callatis Mangalia - CS Eforie 0-0; CF Brăila - Dunărea Călăraşi 2-2; Săgeata Stejaru - Farul II 1-0 (P. Costel 80); Portul - Unirea Slobozia 1-4 (pentru gazde a marcat Niţă 28); CSM Medgidia - Politehnica Galaţi 1-1 (pentru gazde a înscris L. Florea 15); Inter Gaz Bucureşti - Rapid II 0-3 (Inter Gaz s-a retras din campionat); Rocar - Viitorul Însurăţei 0-3 (Rocar nu a fost programată în această etapă). CSO Ovidiu şi Steaua II Bucureşti au stat.