Deţinătoarea Ligii Campionilor merge în sferturi

Fotbal / UEFA Champions League, optimi de finală, manşa retur

Sport 12 Martie 2009 / 00:00 520 accesări

Manchester United, cîştigătoarea de anul trecut a Ligii Campionilor, s-a calificat în sferturile de finală ale competiţiei în urma victoriei, cu 2-0, din partida cu Internazionale Milano. Cristian Săpunaru a jucat pînă în min. 83 pentru FC Porto, obţinînd calificarea în sferturi după remiza albă, de pe teren propriu, cu Atletico Madrid. Barcelona nu a avut emoţii în duelul cu Lyon, iar Arsenal s-a calificat după prelungiri şi executarea loviturilor de departajare.

Rezultatele înregistrate miercuri seară: FC Porto - Atletico Madrid 0-0 - (în tur: 2-2); FC Barcelona - Olympique Lyon 5-2 (T. Henry 25, 27, Messi 40, Eto’o 43, S. Keita 90+5 / Makoun 44, Juninho 48) - (1-1); AS Roma - Arsenal Londra 1-0 (Juan 9) - d.p. - 6-7 la loviturile de departajare - (0-1); Manchester United - Internazionale Milano 2-0 (N. Vidic 4, Cristiano Ronaldo 49) - (0-0).

Tragerea la sorţi a meciurilor din sferturile de finală şi semifinale va avea loc vineri, 20 martie, la sediul UEFA din Nyon. Partidele din sferturi se vor disputa pe 7 şi 8 aprilie (turul), 14 şi 15 aprilie (returul). Semifinalele se vor juca pe 28 şi 29 aprilie (turul), 5 şi 6 mai (returul). Finala va avea loc pe 27 mai, la Roma.