Deţinătoarea trofeului, în semifinale

Fotbal / Cupa României, sferturi de finală

Sport 15 Aprilie 2009 / 00:00 460 accesări

În sferturile de finală ale Cupei României la fotbal, CFR Cluj a trecut cu emoţii de Pandurii Tg. Jiu, unicul gol al meciului fiind marcat din lovitură de la 11m. Arbitrul Robert Dumitru nu a acordat un penalty pentru Pandurii în repriza a doua, preşedintele clubului gorjean, Marin Condescu, şi antrenorul Sorin Cîrţu fiind nemulţumiţi de acest lucru. Totuşi, Condescu le-a urat celor de la CFR să ia şi Cupa, şi campionatul. A doua semifinalistă este FC Vaslui, duelul foştilor colegi de la echipa naţională, Viorel Moldovan şi Dan Petrescu, revenind atacantului. Astăzi vor fi stabilite şi celelalte două echipe care vor evolua în penultimul act al Cupei României, derby-ul Dinamo - Rapid fiind aşteptat cu deosebit interes.

Rezultate - marţi: CFR CLUJ - Pandurii Tg. Jiu 1-0 (Sixto Peralta 43-pen.) şi Unirea Urziceni - FC VASLUI 0-2 (Wesley 33, Genchev 79).

Programul de azi: FC Timişoara - Gloria Bistriţa (ora 15.00) şi Dinamo - Rapid (ora 20.45).

Tragerea la sorţi a meciurilor din semifinale va avea loc, joi, la ora 13.00, la Bucureşti, întîlnirile fiind programate pe 29 aprilie. Finala Cupei României va avea loc pe 13 iunie.