Dezamăgiri pentru atletismul românesc la JO 2012

Sport 06 August 2012 / 00:00 328 accesări

Aşteptat cu multă speranţă, proba de maraton din cadrul Jocurilor Olimpice de la Londra, defăşurată ieri, a fost un dezastru pentru cele două reprezentante ale României, Lidia Şimon şi Constantina Diţă. Aflată la al cincilea maraton olimpic din carieră, record absolut, Şimon a pierdut contactul cu primele clasate la jumătatea cursei şi s-a clasat abia pe locul 45. În schimb, campioana olimpică de la Beijing, din 2008, Constantina Diţă, ajunsă la vârsta de 42 de ani, nu a făcut faţă ritmului alert şi a încheiat cursa pe locul 86.

Aseară, Angela Moroşanu a ratat calificarea în semifinalele probei de 400 m garduri. Moroşanu a luat startul în seria a patra şi a încheiat cursa pe locul 5, cu timpul de 56 de secunde şi 64 de sutimi. În semifinale s-au clasat primele patru sportive din cele cinci serii, plus următorii cei mai buni patru timpi. Nici cele două atlete tricolore prezente în proba de 3.000 m obstacole, desfăşurată sâmbătă, nu au obţinut rezultatele aşteptate. Considerată una dintre marile speranţe ale atletismului românesc, Ancuţa Bobocel a ratat calificarea în finală după ce a sosit pe locul 6 în seria a treia. Conform regulamentului, primele patru sportive au acces în ultimul act, alături de trei atlete cu cei mai buni timpi, în afara celor calificate prin clasare. Din păcate, Bobocel a fost prima sub linie în ierarhia celor mai buni timpi. În schimb, Cristina Casandra a ocupat locul 13 în seria a doua, departe de locurile care au asigurat calificarea în finală.