“Diavolul milanez”, răpus pe teren propriu

Sport 17 Februarie 2010 / 00:00 535 accesări

Rezultate surpriză, aseară, în manşa tur a optimilor de finală din Liga Campionilor. La Milano, pe “San Siro”, gazdele au dominat prima repriză, dar scorul la pauză a fost egal, 1-1, după reuşita norocoasă a lui Scholes. În partea a doua a jocului, Rooney a dat lovitura de graţie “diavolului milanez”, iar Manchester United este acum favorită la calificarea în sferturile de finală ale competiţiei. Oaspeţii au terminat meciul cu un om mai puţin, Carrick fiind eliminat în prelungiri. “Galacticii” de la Real Madrid au părăsit învinşi “Stade de Gerland” din Lyon, Olympique obţinând un succes la limită, care dă speranţe francezilor înaintea returului de pe “Santiago Bernabeu”. Rezultate: Olympique Lyon - Real Madrid 1-0 (Makoun 47) şi AC Milan - Manchester United 2-3 (Ronaldinho 3, Seedorf 85 / Scholes 36, Rooney 66, 77).

Tot aseară s-a disputat şi prima partidă din 16-imile de finală ale UEFA Europa League, manşa tur: Everton - Sporting Lisabona 2-1 (Pienaar 35, Distin 49 / Veloso 87-pen.).