Dică şi Mutu au răpus Turcia

Fotbal, meci amical: România - Turcia 2-0

Sport 23 August 2007 / 00:00 628 accesări

Naţionala de fotbal a României a obţinut aseară, la Bucureşti, o victorie muncită la ultima repetiţie înaintea toamnei ce ar putea aduce calificarea “tricolorilor” după o pauză de opt ani la un turneu final. Victima trupei lui Victor Piţurcă a fost Naţionala Turciei, “tricolorii” impunîndu-se la final cu 2-0. Ienicerii au controlat prima repriză şi au fost foarte aproape de a intra la cabine în avantaj, însă şutul lui Arda, din min. 5, a întîlnit bara porţii lui Lobonţ. După reluare România a preluat iniţiativa şi şi-a împins adversarul spre propriul careu. Ocaziile s-au ivit imediat. Mai întîi Marica a reluat slab (min. 57), pentru ca Dică să deschidă scorul în min. 62, cînd a îndeplinit o simplă formalitate la capătul unei acţiuni personale a lui Marica. Imediat, Mutu (min. 64), servit de Nicoliţă, a reluat peste poartă din poziţie ideală, iar Nicoliţă (min. 68) n-a profitat de o gafă a portarului Serdar şi a reluat alături din careul mic. Golul lui Mutu din min. 70 a venit logic, atacantul Fiorentinei semnînd reuşita a 25-a la a 55-a selecţie sub “tricolor”. Număr rotund de selecţii a atins şi Răzvan Raţ, care a evoluat pentru a 40-a oară în tricoul primei reprezentative. Pentru România urmează meciul oficial din Belarus, din 8 septembrie, urmat la patru zile distanţă de amicalul, de la Köln, cu Germania.

Au evoluat formaţiile - România (antrenor Victor Piţurcă): Lobonţ - P. Marin, D. Goian, Chivu (63 Şt. Radu), Raţ - Rădoi (46 D. Munteanu), Codrea (66 C. Lazăr) - Fl. Petre (46 Nicoliţă), N. Dică (78 Ad. Cristea), Mutu - Marica (81 Cl. Niculescu); Turcia (antrenor Fatih Terim): Serdar - Hamit Altintop, Toraman, Gokhan Zan, Üzülmez (68 Volkan Yaman) - Sabri, Emre Belözoğlu (42 Nihat), Topuz, Arda (53 Tumer Metin) - Gokhan Unal, Tuncay.