Dinamo aşteaptă să afle adversara din finala LN de handbal masculin

Handbal masculin / Liga Naţională, semifinale

Sport 08 Mai 2018 / 10:32 546 accesări
După ce a trecut de HCDS, în sferturi, dinamoviştii s-au impus în primele două meciuri din semifinala cu Potaissa

Liga Naţională de handbal masculin, sezonul 2017-2018, se apropie de final. A fost stabilită prima finalistă, campioana en titre, Dinamo Bucureşti, eliminând după două jocuri formaţia Potaissa Turda, 26-25 - în deplasare şi 32-27 - pe teren propriu. Adversara din finala mare a campionatului va fi stabilită joi seară, de la ora 20.00 (în direct la Digi Sport 3 şi Telekom Sport), după încheierea celui de-al treilea meci dintre CSA Steaua Bucureşti şi CSM Bucureşti. În prima partidă a câştigat CSM, în deplasare, scor 25-21, iar luni seară, în al doilea joc, Steaua s-a impus la loviturile de departajare, cu 4-1, după ce scorul a fost egal, 24-24, la finalul celor 60 de minute ale partidei.

În turneul locurilor 5-8, în ambele confruntări din semifinale, scorul este egal la general, 1-1: HC Dobrogea Sud Constanţa - Dunărea Călăraşi 30-23 - pe teren propriu şi 22-24 - în deplasare, SCM Politehnica Timișoara - CS Minaur Baia Mare 33-26 - pe teren propriu şi 27-29 - în deplasare. Întâlnirile decisive sunt programate joi, 10 mai - ora 17.30 (Sala Sporturilor din Constanţa): HCDS Constanţa - Dunărea Călăraşi (în direct la Digi Sport 4 şi Telekom Sport) şi SCM Politehnica Timișoara - CS Minaur Baia Mare.