Dinamo şi Rapid, eliminate în sferturile Cupei României

Sport 28 Februarie 2008 / 00:00 576 accesări

Stadionul “Farul” a găzduit aseară întîlnirea dintre Unirea Urziceni şi Rapid Bucureşti, a doua din sferturile de finală ale Cupei României, ediţia 2007-2008. Unirea Urziceni a fost vioara întîi a partidei, iar calificarea în semifinale, în urma succesului cu 1-0, a fost pe deplin meritată. În prima repriză, trupa lui Dan Petrescu a irosit cea mai mare situaţie de a deschide scorul în min. 34. După henţul comis în careu de fundaşul rapidist Leonard, Galamaz a ratat lovitura de la 11m, portarul Dănuţ Coman respingînd mingea în bară. În partea a doua a jocului, în min. 70, Mara a înscris cu o frumoasă lovitură de cap şi deţinătoarea trofeului, Rapid, a spus adio cupei. Au evoluat - Unirea (antrenor Dan Petrescu): Stelea - E. Nicu, Galamaz (cpt.), G. Munteanu, Bordeanu - Onofraş (90 I. Apostol), Burns, Brandan, Cr. Constantin (86 C. Petre) - Mara, Dănălache (79 Bilaşco); Rapid (antrenor Mircea Rednic): D. Coman - Săpunaru, Maftei (cpt.) (42 M. Constantin), Leonard, Perjă - Pancu (66 Matos), C. Lazăr, E. Dică - J. Paulo, Boya, Griffiths (46 Cesinha). Cartonaş galben: Dănălache. Au arbitrat: Cristian Balaj (Baia Mare) - Nicolae Marodin (Bucureşti) şi Bela Szoke (Constanţa).

Tot ieri, la Urziceni, Dacia Mioveni a învins, cu 1-0, pe Dinamo Bucureşti, producînd marea surpriză. Unicul gol al partidei a fost înscris de Robert Neagoe, în min. 55, din penalty. Dinamo a evoluat din min. 5 în zece jucători, după ce Mărgăritescu a fost eliminat, iar în min. 20 Dănciulescu a ratat un penalty, trimiţînd balonul peste poartă de la punctul cu var.

Astăzi sînt programate ultimele două meciuri din sferturi: Pandurii Tg. Jiu - Gloria Buzău (stadion CNAF Mogoşoaia, ora 16.15) şi CFR Cluj - FC Braşov (Stadionul “Dinamo”, ora 20.30).