Doar Franţa mai are punctaj maxim

Handbal masculin

Sport 15 August 2008 / 00:00 390 accesări

Turneul olimpic masculin de handbal şi-a derulat, ieri, partidele etapei a treia. În cel mai interesant joc al zilei, Franţa a întîlnit, în Grupa A, deţinătoarea titlului olimpic, Croaţia. Cotată de casele de pariuri cu prima şansă la cucerirea titlului olimpic, Franţa s-a impus mai greu decît o arată scorul final. Croaţia, care conducea în min. 49 cu 18-17, a cedat pasul în final, cînd elevii lui Claude Onesta au înscris gol după gol. În aceeaşi grupă, Spania şi Polonia au succese scontate în faţa Chinei şi, respectiv, Braziliei. Vicecampioana mondială a trecut prin mari emoţii împotriva sud-americanilor, care au avut chiar un avand de patru goluri în repriza secundă (19-15, min. 41). Polonia a revenit însă în ultimele zece minute şi a obţinut ambele puncte. După partidele etapei a treia, Franţa, Croaţia, Polonia şi Spania şi-au garantat prezenţa în sferturi de finală, în vreme ce Brazilia şi China vor părăsi competiţia după ultimele două confruntări din faza grupelor. În Grupa B situaţia a devenit tot mai încîlcită, toate cele şase formaţii deţinînd şanse de calificare în sferturi de finală. După două victorii consecutive, Islanda a fost învinsă, la limită, de Coreea de Sud. Învinşi în prima etapă de germani, asiaticii au spart barajul nordic al danezilor şi islandezilor, luînd o opţiune importantă spre calificarea în sferturi. Germania a “semnat” şi ea a doua victorie la Olimpiadă, trecînd, conform aşteptărilor, de Egipt. Cel mai dramatic joc al zilei le-a opus pe Rusia şi Danemarca. Ruşii s-au aflat tot timpul la conducerea partidei, iar în min. 53 conduceau cu 22-19. Campionii europeni au revenit şi au egalat scorul (23-23), cu un minut înaintea finalului. Ultimul minut a fost dramatic. Filippov a punctat pentru trupa lui Vladimir Maksimov, părînd că securizează ambele puncte pentru Rusia. N-a fost însă aşa pentru că Joachim Rietveld Boldsen şi Mikkel Hansen au înscris pentru nordici într-un final dramatic, iar Danemarca a obţinut primul succes la actuala ediţie a Olimpiadei. Golul victoriei a fost înscris de Hansen, direct din aruncare de la 9m!

Programul etapei a treia - Grupa A: Polonia - Brazilia 28-25, China - Spania 22-36, Franţa - Croaţia 23-19. Clasament Grupa A: 1. Franţa 6p (golaveraj: +26); 2. Croaţia 4p (+17); 3. Polonia 4p (+16); 4. Spania 4p (+13); 5. Brazilia 0p (-30); 6. China 0p (-42). Grupa B: Germania - Egipt 25-23, Coreea de Sud - Islanda 22-21, Danemarca - Rusia 25-24. Clasament Grupa B: 1. Islanda 4 p (golaveraj: +5); 2. Germania 4p (+2); 3. Coreea de Sud 4p (-2); 4. Danemarca 3p (0); 5. Rusia 2p (-2); 6. Egipt 1p (-1).