Doar locul 47 pentru biatlonistul Puchianu, la urmărire

Jocurile Olimpice de la Soci

Sport 11 Februarie 2014 / 00:00 425 accesări

Schioarea română Ania Monica Germaine Caill a încheiat pe locul 22 proba de combinată alpină desfăşurată ieri la Jocurile Olimpice de iarnă de la Soci, în care sportiva germană Maria Höfl-Riesch şi-a păstrat titlul olimpic cucerit în 2010, la Vancouver. Caill a fost ultima sportivă intrată în cursă şi s-a clasat pe ultima poziţie dintre schioarele care au terminat întrecerea, având o întârziere de 19 secunde şi 33 de sutimi faţă de învingătoare. Timpii săi au fost 1:51,91 la coborâre (faţă de 1:42,68 - americanca Julia Mancuso) şi 1:02,04 la slalom (faţă de 50,10 - cehoaica Šárka Strachová).

La biatlon, 12,5 km urmărire masculin, Cornel Dumitru Puchianu a ocupat locul 47 din 60 de schiori care au încheiat proba, având o întârziere de patru minute, 31 de secunde şi două zecimi faţă de învingător, francezul Martin Fourcade. Puchianu nu a schiat deloc rău, dar a fost dezastru în poligon, ratând şase ţinte din totalul de 20!

Tot ieri, Raluca Strămăturaru a ocupat locul 31, ultimul, după disputarea primelor două manşe ale probei individuale de sanie feminin. După primele două manşe, Strămăturaru a fost înregistrată cu timpul de un minut, 44 de secunde şi 683 de miimi. Întârzierea lui Strămăturaru faţă de liderul Natalie Geisenberger (Germania) este de patru secunde şi 869 de miimi.