Doar locul 7 pentru Răzvan Florea

Înot

Sport 16 August 2008 / 00:00 532 accesări

Înotătorul constănţean Răzvan Florea nu a reuşit să urce şi în 2008 pe podiumul olimpic în proba de 200 m spate, clasîndu-se pe locul 7 în finala disputată vineri dimineaţă. Medaliat cu bronz în această probă la Atena, Florea a fost cronometrat la Beijing cu timpul de 1:56,52, la şapte sutimi de recordul naţional pe care îl stabilise în semifinală. Finala a fost cîştigată de americanul Ryan Lochte, care a doborît recordul mondial, cu 1:53,94, urmat de compatriotul său Aaron Peirsol (1:54,33) şi de rusul Arkadi Viaceanin (1:54,93), ultimul stabilind un nou record european.

Florea a înotat vineri şi în proba de ştafetă 4x100 m mixt, alături de Valentin Preda, Ioan Gherghel şi Norbert Trandafir. Cel mai bun spatist român a terminat cu timpul de 54,81, nou record naţional, iar echipa noastră s-a clasat pe locul 5 în semifinală, cu timpul de 3:38,66. Un timp total mult prea slab pentru calificarea în finală, în condiţiile în care toate cele opt echipe care au înotat în cealaltă semifinală au reuşit performanţe mai bune! Tot vineri, Dragoş Coman a ratat finala probei de 1.500 m liber, “reuşind” al 28-lea timp, astfel că ultima participare românescă în competiţia de înot este cea de sîmbătă dimineaţă (ora 5.13 în România), cînd Camelia Potec înoată în finala probei de 800 m liber.