Doi jucători de la Viitorul, marcatori în amicalul România U21 - Belgia U21

Fotbal

Sport 15 Noiembrie 2018 / 22:06 776 accesări

Naționala de fotbal tineret a României a încheiat la egalitate, scor 3-3 (Drăguș 45-pen., D. Olaru 90, A. Ciobanu 90+3 / Cools 35, Iseka 56, Mbenza 59), meciul de verificare disputat joi seară, la Cluj-Napoca, pe stadionul „Dr. Constantin Rădulescu”, împotriva reprezentativei similare a Belgiei. Tricolorii au revenit spectaculos în finalul partidei, de la 1-3, golul egalizator fiind reuşit de mijlocaşul Andrei Ciobanu, în al treilea minut al prelungirilor, după ce un alt jucător de la Viitorul, atacantul Denis Drăguș, a reuşit, din lovitură de la 11 metri, primul gol al echipei noastre.

În meciul de joi au evoluat patru jucători de la FC Viitorul:

Radu Boboc - fundaș dreapta, a fost titular și a evoluat tot meciul.

Virgil Ghiță - fundaș central, a fost titular și a fost schimbat în minutul 69.

Denis Drăguș - atacant, a fost titular. a marcat un gol și a evoluat până în minutul 69.

Andrei Ciobanu - a intrat pe teren în minutul 57 și a marcat un gol.

De remarcat că în această întâlnire au mai fost utilizaţi încă trei jucători crescuți și formați la Academia de Fotbal „Gheorghe Hagi” de la Ovidiu: portarul Cătălin Căbuz (împrumutat la FC Hermannstadt), mijlocaşul Dragoș Nedelcu și atacantul Florinel Coman, ultimii doi îmbrăcând în prezent tricoul formaţiei FCSB.

Iată şi echipa folosită de selecţionerul Mirel Rădoi: I. Radu (cpt.) (57 Căbuz) - R. Boboc, A. Rus, V. Ghiţă (69 D. Ciobotariu), Fl. Ştefan (57 A. Radu) - Moruţan (69 M. Dobre), Dr. Nedelcu (69 R. Grigore), V. Dragomir (76 D. Olaru) - Man (57 A. Ciobanu), A. Petre (57 Fl. Coman), Drăguş (69 R. Moldoveanu).

Reprezentativele de fotbal Under 21 ale României și Belgiei sunt calificate la turneul final al Campionatului European de tineret de anul viitor, programat în Italia și San Marino. Tragerea la sorți a grupelor turneului final va avea loc la 23 noiembrie, la Bologna.