Două eşecuri pentru naţionala României de fotbal pe plajă

Sport 11 Iunie 2012 / 00:00 641 accesări

Ieri, la Terracina (Italia), s-a încheiat primul turneu contând pentru Euroliga de fotbal pe plajă, în care naţionala României a reuşit o singură victorie, 5-4 cu Elveţia în prima partidă. Sâmbătă, tricolorii au cedat la scor în faţa echipei gazdă, Italia, care a câştigat cu 8-2. Ai noştri au menţinut echilibrul doar în prima repriză, încheiată 2-2 (goluri M. Măciucă şi L. Chirilă). Italienii s-au dezlănţuit în următoarele două reprize, când România nu a mai ţinut pasul.

Duminică, tricolorii au întâlnit Polonia, cel mai accesibil adversar din grupă, şi au pierdut după prelungiri! A fost 4-4 la capătul timpului regulamentar (pentru România au marcat M. Posteucă 2, M. Măciucă şi I. Posteucă), însă ai noştri conduceau cu 4-2 în min. 31, fiind egalaţi în min. 35! În prelungiri, polonezii au reuşit două goluri, iar ai noştri unul singur, prin M. Măciucă: 6-5 scor final.

Rezultatele înregistrate în Euroliga A: România - Elveţia 5-4; Rusia - Franţa 9-6; Portugalia - Spania 6-5 (după prelungiri); Polonia - Italia 7-6 (după prelungiri); Elveţia - Polonia 12-8; Portugalia - Franţa 6-3; Rusia - Spania 6-2; Italia - România 8-2; Polonia - România 6-5 (după prelungiri); Spania - Franţa 5-5, 1-0 după lovituri de departajare; Elveţia - Italia 4-2; Rusia - Portugalia 1-0. Clasament: 1. Rusia 9p; 2. Elveţia 6p; 3. Portugalia 5p; 4. Polonia 4p; 5. Italia 3p; 6. România 3p; 7. Spania 2p; 8. Franţa 0p;

Rezultate din Euroliga B: Cehia - Norvegia 7-0; Belarus - Ungaria 9-3; Belarus - Norvegia 5-4; Ungaria - Cehia 4-3; Ungaria - Norvegia 8-5; Cehia - Belarus 2-1 (Belarus s-a calificat la turneul final de promovare, de la Haga).

Pentru a se califica în Superfinala de la Haga (Olanda), programată între 23 şi 26 august, România trebuie să ocupe un loc între primele 6 în ierarhia generală. Formaţia de pe locul 7 rămâne în primul eşalon, iar ultima clasată va trebui să joace tot în Olanda, dar pentru menţinerea în Euroliga A. Tricolorii mai au de jucat trei partide, în turneul de la Berlin (3-5 august), unde vor întâlni Franţa, Italia şi Rusia.