Două etape de suspendare pentru Volkan Demirel

Sport 19 Iunie 2008 / 00:00 679 accesări

Portarul titular al naţionalei Turciei, Volkan Demirel, a fost suspendat pentru două partide de către UEFA, după ce a fost eliminat în meciul de duminică împotriva Cehiei, cîştigat cu 3-2 de echipa sa. Volkan a văzut cartonaşul roşu în al doilea minut al prelungirilor, pentru că l-a împins în careul propriu pe atacantul ceh Jan Koller. Turcia a avut noroc că mingea ieşise în afara terenului, astfel că arbitrul nu a mai acordat şi penalty pentru Cehia! Cum selecţionerul Fatih Terim efectuase toate schimbările, în poartă a intrat mijlocaşul Tuncay, care a scăpat fără gol în minutele rămase de jucat. Volkan va rata meciul de vineri contra Croaţiei, din sferturile de finală, dar şi partida din semifinale, în cazul în care Turcia va obţine calificarea. Dacă echipa condusă de Fatih Terim este eliminată din competiţie, suspendarea se va aplica pentru următorul meci internaţional. În locul lui Volkan va fi titularizat veteranul Ruştu Recber, în vîrstă de 35 de ani. În plus, UEFA a amendat Federaţia Turcă de Fotbal cu 44.000 de franci elveţieni (aproximativ 27.190 de euro), din cauza comportamentului nepotrivit al suporterilor, jucătorilor şi oficialilor în timpul meciului cu Cehia.

Ieri, Federaţia Turcă de Fotbal a anunţat, într-un comunicat, că jucătorii din echipa naţională vor primi cîte 300.000 de lire turceşti (circa 150.000 de euro) după calificarea în sferturi. Ruştu Recber, precum şi mijlocaşul Emre Belozoglu şi atacantul Nihat Kahveci, “au fost informaţi de federaţie că respectă decizia, dar au precizat că nu sînt motivaţi de considerente financiare atunci cînd este vorba de echipa naţională”.