Două medalii pentru cicliştii constănţeni

Sport 17 Septembrie 2012 / 00:00 441 accesări

La finalul săptămânii trecute, Constanţa a găzduit Criteriul Juniorilor la ciclism şi Campionatul Naţional de Amatori, ediţia 2012, competiţie organizată de Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Judeţeană, în parteneriat cu Federaţia Română de Ciclism şi CS Bilal 2000. După ce a câştigat vineri contratimpul de 10 km, desfăşurat în staţiunea Mamaia, bucureşteanul Adrian Zamfir (CS Mazicon) s-a impus şi în etapa a doua, care a avut loc sâmbătă, pe o distanţă de 70 km, pe traseul Agigea - Techirghiol - Negru Vodă. Etapa finală s-a desfăşurat ieri, pe traseul Str. Dispensarului - Campus Universitar - B-dul Aurel Vlaicu, pe distanţa a 40 km, iar pe primele două locuri s-au clasat doi constănţeni de la CS Bilal 2000 Constanţa, Cătălin Iorga şi Vlad Bogdan. În clasamentul final, pe prima poziţie s-a clasat Adrian Zamfir, urmat de doi constănţeni, Vlad Bogdan şi Robert Pisică. “A fost o cursă dificilă, dar echipa s-a comportat bine şi am obţinut o victorie de etapă, plus două clasări pe podiumului clasamentului general”, a spus Robert Pisică. La amatori, proba de fond a fost câştigată de Cristian Ciotic, podiumul fiind completat de Gabriel Stancu şi Mihai Burcescu. La contratimp s-a impus Cristian Ciutea-Delei, urmat de Gabriel Stancu şi Cristian Ciotic. Premierea a fost efectuată de directorul adjunct al DJST Constanţa, Mihai Orzan.