Două medalii pentru România la CE de gimnastică

Sport 20 Aprilie 2015 / 00:00 949 accesări

Gimnasta Andreea Munteanu a câştigat, duminică, medalia de aur în finală la bârnă, la Campionatele Europene individuale de la Montpellier. Andreea Munteanu a fost notată cu 14,366, obţinând medalia de aur. Pe podium au mai urcat Rebecca Downie (Marea Britanie, 14,300, medalie de argint) şi Claire Martin (Franţa, 14,200, medalie de bronz). În finală la sol, Andreea Munteanu a ocupat locul 8, cu 13,866, medalia de aur fiind cucerită de Ksenia Afanaseva (Rusia, 14,733). Tot ieri, la masculin, gimnastul Marius Berbecar a obținut medalia de argint în finală la paralele, în timp ce Andrei Muntean s-a clasat pe locul 5. Berbecar a fost notat cu 15,300, la egalitate cu Christian Baumann (Elveţia). Muntean a primit nota 15,133. Medalia de aur a fost cucerită de Oleg Verniaiev (Ucraina, 15,866), iar medalia de bronz nu s-a mai acordat. România a cucerit o medalie de aur europeană la paralele masculin după 28 de ani.

La Campionatele Europene individuale de la Montpellier au participat 167 de sportivi din 38 țări în concursul masculin şi 100 de gimnaste din 33 de țări în competiţia feminină. La finalul întrecerii, preşedintele Uniunii Europene de Gimnastică, Georges Guelzec, a înmânat drapelul forului european orașului București, gazda viitoarei ediții a CE, din 2017.