Două medalii pentru România la CE de judo under 23

Sport 28 Noiembrie 2006 / 00:00 622 accesări

Sportivii Dan Fâşie şi Alina Croitoru s-au clasat pe primul loc, respectiv poziţia a treia, la categoriile 66 kilograme şi 78 kg la Campionatul European de judo under 23, de la Moscova. La categoria 66 kilograme, în care s-a impus Fâşie, au participat 28 de sportivi. În primul tur, Dan Fâşie l-a eliminat pe favoritul categoriei, grecul Zidiridis Revazi. La feminin, la categoria 78 kg, pe primele două poziţii s-au clasat olandeza Marhinde Verkerk şi Alena Eiglova, din Cehia, iar locul al treilea a fost ocupat de Croitoru şi sportiva germană Julia Basler. La categoria 57 kilograme, Corina Căprioriu s-a clasat pe locul 5. Delegaţia României participantă la CE de la Moscova va reveni la Bucureşti, astăzi, la ora 22.00.