Două pentru o premieră: calificarea în semifinale

Sferturi de finală / Vineri 20 iunie, ora 21.45: Croaţia - Turcia (Viena, Stadion “Ernst Happel”)

Sport 20 Iunie 2008 / 00:00 604 accesări

Al doilea sfert de finală de la EURO 2008 va opune două formaţii cotate înaintea turneului final cu şanse mici de a ajunge în semifinale, însă Croaţia şi Turcia au demonstrat în grupe că merită din plin să ajungă pînă aici. Croaţia a cîştigat grupa cu Germania, Polonia şi Austria cu trei victorii din tot atîtea posibile, iar meritul selecţionerului Slaven Bilici este cel de a fi reuşit să alcătuiască o formaţie puternică din jucători fără cărţi de vizită impozante. La rîndul său, Turcia lui Fatih Terim a impresionat prin dinamism şi prin puterea de luptă, reuşind să întoarcă senzaţional rezultatul meciurilor cu Elveţia (2-1 de la 0-1) şi Cehia (3-2 de la 0-2). Finalul celei de-a doua partide va rămîne fără îndoială în istoria Campionatelor Europene. Conduşi cu 2-0 în min. 75, „otomanii” au întors rezultatul în numai 14 minute! Cele două formaţii s-au mai întîlnit şi la EURO 1996, cînd Bilici şi actualii săi secunzi, Alioşa Asanovici şi Robert Prosinecki, erau titulari pentru Croaţia, iar Turcia era condusă de pe bancă de... Fatih Terim! Ex-iugoslavii se impuneau atunci, la Nottingham, cu 1-0, prin golul marcat de Goran Vlaovici (min. 86) în poarta lui... Ruştu Recber, care va apăra şi astăzi, în locul lui Volkan. Învingătoarea de la Viena va atinge în premieră semifinalele Campionatului European, ambele formaţii eşuînd în singurele tentative anterioare: Croaţia în 1996 (1-2 cu Germania) şi Turcia în 2000 (0-2 cu Portugalia).

Multe probleme de efectiv

Din păcate, cele două protagoniste ale meciului de la Viena au destule probleme de efectiv înaintea sfertului de finală. Croaţia are doi jucători care au plecat deja acasă, din cauza unor accidentări, atacantul Igor Budan şi fundaşul Dario Knezevici, în timp ce Darijo Srna şi Ivan Rakitici sînt incerţi. Turcia are patru jucători care vor lipsi cu siguranţă: fundaşul Emer Gungor şi mijlocaşul Tumer Metin sînt accidentaţi, iar portarul Volkan Demirel (eliminat în meciul cu Cehia) şi mijlocaşul Mehmet Aurelio (cumul de cartonaşe galbene) sînt suspendaţi. “Sîntem la un meci de semifinale, dar partida cu Turcia va fi dificilă. Însă indiferent ce se va întîmpla, noi rămînem o echipă mare. Cu puţină şansă, pe care cred că o merităm, putem învinge orice adversar”, a spus Bilici. “Vrem un nou spectacol de pasiune împotriva Croaţiei şi, în ciuda atîtor accidentări şi suspendări, avem jucători care să treacă peste orice dificultate. Acum nu mai există o a doua şansă. E un meci de care pe care şi dacă vom avea tempoul din ultimele 15 minute cu Cehia, putem bate şi Croaţia”, a declarat fundaşul Sabri Sarioglu. “Croaţii nu vor ceda niciun moment, dar avem mare încredere în noi şi cred că va fi un meci greu şi pentru ei. Avem jucători mai tehnici, în special în ofensivă, şi dacă vom fi bine organizaţi în apărare putem cîştiga. Sigur este că vom da totul pentru echipă şi pentru ţară”, a completat mijlocaşul Mehmet Topal.

Formaţiile probabile - Croaţia: Pletikosa - Corluka, R. Kovaci, Simunici, Pranjici - Srna (Leko), N. Kovaci, Modrici, Kranjcar (Rakitici) - Olici, Petrici; Turcia: Ruştu - Hamit Altintop, Servet, Gokhan Zan (Emre Aşik), Hakan Balta - Mehmet Topal, Emre Belozoglu (Gokdeniz Karadeniz), Arda Turan, Tuncay - Semih Şenturk, Nihat. Arbitri: Roberto Rosetti - Alessandro Griselli şi Paolo Calcagno (toţi din Italia).