Două puncte mari pierdute de Săgeata

Fotbal / Liga a II-a, Seria 1, etapa a 11-a: SĂGEATA NĂVODARI - CF BRĂILA 2-2

Sport 03 Noiembrie 2014 / 00:00 1265 accesări

În ultima etapă a turului Ligii a II-a la fotbal, Săgeata Năvodari a remizat sâmbătă, pe teren propriu, scor 2-2, cu CF Brăila, ratând şansa de a se apropia de primele două clasate din Seria 1I. Gruparea de pe litoral, care se confruntă cu mari probleme de efectiv, a început partida în ofensivă, dar oaspeţii au reuşit să deschidă scorul pe contraatac, în min. 35, când Puşcaşu a scăpat singur şi l-a învins pe Albuţ cu un şut la colţul lung. Egalitatea s-a restabilit după doar trei minute, când Srdic a primit o pasă perfectă de la Cr. Ganea şi a şutat plasat din centrul careului. Mai mult, năvodărenii au trecut în avantaj în min. 41, Deletic transformând o lovitură de pedeapsă acordată pentru un henţ comis de L. Ivan. În debutul reprizei secunde, în min. 52, oaspeţii au rămas în inferioritate numerică, Petean văzând cartonaşul roşu după un fault dur comis asupra lui M. Chiţu, şi se părea că soarta partidei fusese pecetluită. Din păcate, Deletic a irosit trei mari ocazii de a marca, iar oaspeţii au dat lovitura pe contraatac, în min. 74, Stelică Nicoliţă, fratele lui Bănel Nicoliță, finalizând cu un şut din careu pasa primită de la Onofraş. „Fotbalul ne-a pedepsit. Am avut avantaj pe tabelă, om în plus și câteva mari ocazii de gol, dar au marcat adversarii și s-a terminat egal. Am avut meciul în mână, dar nu am știut să gestionăm situația. Am pierdut două puncte importante. Șanse la promovare mai sunt, dar nu mai avem acest obiectiv”, a declarat antrenorul Gheorghe Butoiu.

Au evoluat - Săgeata (antrenor Gheorghe Butoiu): Albuţ - I. Ursu, Fl. Pătraşcu, Damian, Bruno - Stana, Muzac - Deletic (71 Vieru), M. Chiţu (89 Eloy), Cr. Ganea - Srdic; CF Brăila (antrenor Alin Pânzaru): Mitrea - D. Spiridon, L. Ivan, Ghiocel, Stănciulescu - Petean, Frunză, Spătaru (64 G. Iordache), Al. Niţă (69 S. Nicoliţă) - Onofraş (90 Dima), Puşcaşu.