Două titluri balcanice pentru atleţii constănţeni

Atletism / Campionatele Balcanice şi Campionatele Naţionale

Sport 25 Februarie 2014 / 00:00 503 accesări

Campionatele Balcanice de atletism în sală pentru seniori, competiţie care, la ediţia din acest an, a adus la start 14 ţări (Albania, Armenia, Bosnia-Herţegovina, Bulgaria, Cipru, Croaţia, Grecia, Macedonia, Moldova, Muntenegru, România, Serbia, Slovenia şi Turcia), s-au desfăşurat, la sfârşitul săptămânii trecute, la Istanbul (Turcia). Delegaţia tricoloră a cucerit nouă medalii, dintre care patru de aur, trei de argint şi două de bronz. Două dintre titlurile balcanice au fost aduse de sportivii de la CS Farul Constanţa. Anca Heltne (antrenor Runar Heltne) a încheiat pe primul loc în proba de aruncare a greutăţii, cu o performanţă de 18,02 m, în timp ce Cristina Sandu (antrenor Lucian Sfia) s-a impus în proba de triplusalt, cu o săritură de 13,27 m. Bilanţul României a fost completat de cele două medalii de aur obţinute de Bianca Răzor - la 400 m şi Mihaela Nunu - la 800 m, trei de argint, prin Ancuţa Bobocel - la 1.500 m, Alina Rotaru - la lungime şi Andrei Gag - la aruncarea greutăţii, şi două de bronz, prin Cristina Casandra - la 3.000 m şi Ioan Zaizan - la 1.500 m.

OPT MEDALII LA JUNIORI La finalul săptămânii trecute, la Complexul Sportiv „Lia Manoliu” din Bucureşti, s-a desfăşurat etapa finală din cadrul Campionatelor Naţionale de atletism în sală pentru juniori I. Reprezentanţii cluburilor constănţene au avut o prestaţie bună, obţinând opt medalii. Singurul titlu a fost obţinut de Cristian Bododel (LPS “Nicolae Rotaru”, antrenor Niculina Chiricuţă), care s-a impus în proba de triplusalt, dar a cucerit şi medalia de bronz la săritura în lungime. Alte patru medalii de argint au fost obţinute de Andreea Lefcenco (triplusalt, CS Farul, antrenori Cecilia Gevat şi Alin Larion), David Spiridon (triplusalt, CS Farul, antrenor Cecilia Gevat şi Alin Larion), Andreea Timofei (800 m, CS Farul, antrenor Niculina Chiricuţă) şi ştafeta de 4x2 tururi de la LPS “Nicolae Rotaru” (Nicoleta Puşcuţă, Nicoleta Zavelcă, Mihaela Coliş şi Andreea Timofei). Palmaresul delegaţiei constănţene a fost completat de două medalii de bronz: Calentin Scanghel (triplusalt, CS Farul, Cecilia Gevat şi Alin Larion) şi Andreea Timofei (400 m, LPS “Nicolae Rotaru”, antrenor Niculina Chiricuţă).