Două titluri naţionale pentru cicliştii constănţeni

Sport 26 Iunie 2012 / 00:00 337 accesări

La finalul săptămânii trecute, în staţiunea Izvorul Mureşului, au avut loc Campionatele Naţionale de ciclism pe şosea, rezervate cadeţilor, juniorilor, Under 23 şi Elite. Cicliştii de la CS Bilal 2000 Constanţa au avut o comportare meritorie, reuşind să-şi adjudece două titluri naţionale. Vineri, la cadeţi, Cătălin Iorga a încheiat pe prima poziţie contratimpul individual, desfăşurat pe distanţa a 20 km, iar Adrian Olteanu s-a impus, sâmbătă, în proba de fond a juniorilor, care a avut loc pe distanţa a 100 km.

„Sunt foarte mulţumit de prestaţia sportivilor noştri. Îmi pare rău doar că nu am luat medalie şi în proba de fond a cadeţilor, unde Cătălin Iorga a încheiat pe locul 4. Şi la Elite, Bogdan Vlad şi Robert Pisică, ambii încă juniori, au făcut o cursă tactică foarte bună, dar nu au rezistat pe final şi au ratat podiumul”; a spus directorul CS Bilal 2000 Constanţa, Victor Bănescu.

Duminică, Eduard Novak, rutierul echipei Tuşnad Cycling Team, a câştigat proba de fond a CN de ciclism pe şosea, desfăşurată pe traseul Izvorul Mureşului - Zetea-Brădeţ (136 km). Novak i-a depăşit pe Marian Frunzeanu (Petrolul Ploieşti) şi Florin Savelin (Mazicon). Tot duminică, în proba de fond rezervată sportivilor de la categoria de vârstă Under 23 s-a impus Zoltan Sipos (Mazicon).