Două victorii pentru CS Tomis la Rm. Vâlcea

Sport 29 Decembrie 2009 / 00:00 616 accesări

Formaţia de handbal feminin CS Tomis Constanţa a debutat cu dreptul în cadrul primei ediţii a Memorialului “Constantin Tiţă”, turneu ce a început ieri la Rm. Vâlcea. Elevele lui Goran Kurtes şi Victor Dăbuleanu au învins în prima partidă revelaţia acestui sezon, HCM Baia Mare, scor 30-29 (17-16). Întâlnirea cu ocupanta poziţiei a doua în clasamentul Ligii Naţionale a fost una echilibrată, însă formaţia constănţeană a demonstrat că pauza din campionat i-a fost extrem de utilă. „Este foarte bine pentru moralul fetelor că au câştigat această întâlnire pentru că urmează meciuri grele pentru noi. Nu ştiu cât de edificatoare pot fi însă aceste partide pentru că toate echipele vin după o pauză de câteva zile. Ne-a mulţumit faza ofensivă, dar nu şi apărarea. Am luat prea multe goluri”, a declarat antrenorul secund, Victor Dăbuleanu. Marcatoarele Tomisului au fost: Busuioceanu 9g, Pătru 5g, Barcan 4g, Şorodon şi Tîtvîc – câte 3g, Mateescu şi Zamfir – câte 2g, Pîrîianu şi Seifer - câte 1g. CS Tomis s-a impus şi în cea de-a doua partidă susţinută, ieri, în compania Universităţii Reşiţa, scor 25-23 (11-11). Astăzi, în ultimul meci programat în cadrul turneului, formaţia constănţeană va întâlni Oltchim, partida fiind programată de la ora 11.30. Gazdele nu vor evolua însă în efectiv complet, a parte din echipa campioanei României disputând ieri, restanţa din etapa a 8-a a LN, cu U. Jolidon Cluj, partidă încheiată cu scorul de 33-27 pentru Oltchim. Celelalte rezultate înregistrate ieri la Memorialul “Constantin Tiţă” sunt: Oltchim – Reşiţa 26-25; Oltchim - Baia Mare 27-32. Astăzi, de la ora 9.30 se va mai disputa şi întâlnirea dintre HCM Baia Mare şi U. Reşiţa.