Două zile pînă la meciul CVM Tomis Constanţa - Orion Doetinchem, din optimile de finală ale Top Teams Cup

Eveniment 08 Ianuarie 2007 / 00:00 625 accesări

Club Volei Municipal Tomis şi-a luat revanşa, sîmbătă, în faţa echipei bulgare Cernomore Varna, cîştigînd cu acelaşi scor, 3-2, în ultimul meci amical disputat în Sala Sporturilor înaintea debutului în Cupele Europene. Constănţenii au luat mult mai în serios partida, chiar dacă au pierdut primul set cu 23-25. În formula Ilieş - Erkan, Began, M. Pavel, Ashlei, Gabrych şi libero Tănăsescu, parţialul al doilea le-a revenit gazdelor cu 25-9, apoi bulgarii au preluat din nou conducerea, după 25-23. Cu Voinea în locul lui Ashlei încă de la începutul setului 3, Tomis s-a distanţat fără probleme în setul 4, iar la 20-12 antrenorii Jorge Cannestracci şi Milen Uzunov au introdus alte cinci rezerve, Kuburovic, Gontariu, D. Pavel, Mihăilă şi Milotin, din sextetul iniţial fiind păstrat doar M. Pavel. În această formulă, echipa constănţeană şi-a adjudecat ultimele două seturi cu 25-17 şi 15-12. În ciuda victoriei, evoluţia echipei s-a apropiat rareori de nivelul arătat în luna decembrie, pauza de sărbători părînd că a afectat serios nivelul jocului. În plus, Cannestracci l-a titularizat ca ridicător pe noul venit Ilieş, un jucător valoros şi experimentat, fără îndoială, dar care mai are nevoie de ceva timp pentru a se sincroniza cu trăgătorii, aşa cum reuşise sîrbul Kuburovic după ce l-a înlocuit pe Gonzalez. De partea cealaltă, antrenorul bulgar Evgheni Ivanov i-a utilizat pe Iliev (Stoianov) - Iankov (Uzunov), Iosifov, Gradinarov (Miluşev), Aleksandrov (Kanev, Mihailov) şi Hristov. Meciul a fost arbitrat de... Serhan Cadîr, directorul executiv al Tomisului şi fost arbitru de volei, retras din activitate anul trecut.

CVM Tomis vrea să atingă vîrful de formă în partidele cu formaţia olandeză

Partidele cu bulgarii au reprezentat ultimele verificări ale Tomisului înaintea primul meci oficial din 2007, cel cu Orion Doetinchem din manşa tur a optimilor de finală ale Top Teams Cup, meci programat miercuri, de la ora 18.00, în Sala Sporturilor din Constanţa. Antrenorul Jorge Cannestracci este în continuare nemulţumit de nivelul la care joacă echipa sa în acest început de ianuarie, dar speră ca totul să fie în regulă în dubla cu olandezii: “Am văzut multe dificultăţi în joc, care m-au nemulţumit. Sper să mai punem cîte ceva la punct în antrenamentele de luni şi marţi, dar ne va fi foarte greu cu olandezii. Ilieş? E un ridicător bun, dar trebuie să lucreze mai mult cu 2-3 jucători pentru a se înţelege mai bine pe teren”. Şi căpitanul echipei constănţene, Radu Began, a recunoscut că Tomis nu traversează cel mai bun moment: “Au fost două meciuri binevenite. Nu sîntem în formă maximă, dar sper ca pînă miercuri să atingem vîrful de formă. A fost pauza asta de sărbători, cînd nu ne-am antrenat, şi din păcate se simte. Însă am identificat punctele slabe şi vom încerca să le remediem. Vom analiza jocul olandezilor şi sper să-i învingem!”

După ce duminic au fost liberi, voleibaliştii constănţeni vor reveni astăzi la pregătiri, pentru două antrenamente luni şi unul marţi. Echipa adversă va sosi în România marţi la prînz, cu avionul pînă la Bucureşti şi cu autocarul pînă la Constanţa. Olandezii, care nici ei nu au mai jucat vreun meci oficial de la cele din turneul de calificare pe care l-au găzduit, se vor antrena în Sala Sporturilor marţi seară (dacă vor ajunge la timp în Constanţa) şi miercuri dimineaţă.