Dragoş Agache a dominat probele de bras

CN de înot pentru seniori şi juniori

Sport 20 Iunie 2011 / 00:00 604 accesări

Aseară au luat sfârşit la bazinul olimpic din Bucureşti Campionatele Naţionale de înot pentru seniori şi juniori, competiţie la care au participat şi patru înotători legitimaţi la Clubul Sportiv Farul Constanţa. Conform aşteptărilor, Dragoş Agache (antrenor Eduard Cîşlaru) nu a avut rivali pe măsură în probele de bras, trecându-şi în palmares încă trei titluri naţionale: după ce miercuri a câştigat la 200 m, vineri s-a impus la 50 m şi sâmbătă la 100 m. Răzvan Grădinaru (junior II, antrenor Anca Buzbuchi) s-a clasat pe locul 8 la 50 m bras şi pe locul 5 la 100 m bras, însă a urcat pe podium la juniori, cucerind argintul în ambele probe. Mihai Spălăţelu (junior I, antrenor Octavian Tileagă) s-a clasat pe locul 4 la 1.500 m liber şi pe locul 7 la 200 m spate, urcând pe podium la juniori, locul 2 în ambele probe.