Dragoş Agache, campion la 200 m bras

CN de înot pentru seniori şi juniori

Sport 17 Iunie 2011 / 00:00 504 accesări

Miercuri au început la bazinul olimpic din Bucureşti Campionatele Naţionale de înot pentru seniori şi juniori, competiţie la care participă şi patru înotători legitimaţi la Clubul Sportiv Farul Constanţa, trei juniori şi un senior. În prima zi, Dragoş Agache (antrenor Eduard Cîşlaru), singurul senior, şi-a adjudecat proba de 200 m bras, iar joi a cucerit bronzul la 200 m mixt. În aceeaşi probă, Răzvan Grădinaru (junior II, antrenor Anca Buzbuchi) s-a clasat pe locul 4, însă a urcat pe podium la juniori, cucerind argintul, în timp ce Atila Abibula (junior II, antrenor Veronica Macovei) a ocupat locul 6 la seniori şi locul 4 la juniori. Mihai Spălăţelu (junior I, antrenor Octavian Tileagă) a cucerit ieri două medalii de bronz, la 100 m spate şi 800 m liber, clasându-se pe locul 5 în cursa de 800 m liber seniori. La competiţia care se va încheia duminică se alcătuiesc clasamente generale, open, dar şi altele separate, numai pentru juniori.