Dragoş Agache rămâne cel mai bun brasist al ţării

CN de înot pentru seniori şi juniori

Sport 24 Iunie 2013 / 00:00 427 accesări

Ieri s-au încheiat Campionatele Naţionale de înot pentru seniori şi juniori, găzduite de bazinul olimpic descoperit din cadrul Complexului Olimpic de Nataţie din Bucureşti. La această competiţie, sportivii de la CS Farul Constanţa au cucerit un total de 17 medalii, dintre care 6 de aur, 6 de argint şi 5 de bronz (5 la seniori şi 12 la juniori).

Sâmbătă, înotătorii constănţeni şi-au confirmat supremaţia din probele de bras, reuşind să cucerească la sută cinci medalii, după cele cinci obţinute la 50 m bras. La seniori, Dragoş Agache, înotător antrenat de Gina Handrea, s-a impus şi la 100 m, reuşind al doilea său titlu naţional, după cel de la sprint (50 m). Clasaţi pe locurile 4 şi 5 în finala mare, Răzvan Grădinaru (antrenor Anca Buzbuchi) şi Atila Abibula (antrenor Veronica Macovei) au cucerit argintul şi bronzul la juniori. În proba similară feminină, Alexandra Radu (Farul) a ocupat locul 3 la senioare şi locul 1 la junioare, la fel ca la 200 m bras, miercuri. La 50 m fluture, Grădinaru şi Radu şi-au adjudecat medaliile de argint la juniori. Ieri, bilanţul constănţean a fost întregit de Abibula, care a obţinut medalia de bronz la 400 m mixt juniori.