Drăgulescu, Koczi şi Stănescu, în finalele pe aparate

La CM de gimnastică de la Londra

Sport 15 Octombrie 2009 / 00:00 363 accesări

România va avea trei reprezentanţi în finalele pe aparate din cadrul Campionatului Mondial de gimnastică de la Londra. Marian Drăgulescu şi Flavius Koczi şi-au asigurat prezenţa în două dintre finale, în timp ce George Stănescu va fi prezent doar la una. Drăgulescu, cel mai titrat gimnast din lotul României (şase titluri mondiale în palmares) a obţinut nota 16.500 la sărituri, cu care a ocupat locul 3, la egalitate cu sportivul rus Anton Golotsuskov, care s-a aflat pe locul secund. Proba a fost cîştigată de nord-coreeanul Ri Se Gwang (15.800). Drăgulescu a mai concurat la sol, unde a obţinut 15.725, calificîndu-se de asemenea în finală, de pe locul secund. A ratat însă calificarea la bară fixă, unde a fost notat cu 14.750, clasîndu-se pe locul 14. Flavius Koczi a concurat şi el la sărituri, reuşind o performanţă excelentă, notată cu 16.275, cu care a ocupat locul 5 în calificările probei, dar a ratat finala la sol (14.425, locul 33). Koczi s-a calificat însă în finala la cal cu mînere, de pe locul 4, fiind notat cu 15.625. În cadrul aceleaşi probe, Cosmin Popescu a ratat finala, fiind notat cu 15.075, dar va fi prima rezervă (locul 9), în timp ce Daniel Popescu a ocupat locul 20 (14.500). George Stănescu este cel de-al treilea gimnast tricolor care va lua startul într-o finală. Acesta a ocupat locul 6 în calificări la inele, cu 15.450. Cu o notă destul de mare, 16.075, Marius Berbecar s-a clasat doar pe locul 12 în calificările de la sol, în timp ce la paralele, cea mai bună clasare a românilor a fost obţinută de Cosmin Popescu (locul 16, cu 14.900). În aceeaşi probă, Berbecar s-a clasat pe locul 20 (14.675). Astfel, delegaţia masculină a României va avea reprezentanţi în patru finale pe aparate: la sol (Marian Drăgulescu), la sărituri (Marian Drăgulescu şi Flavius Koczi), la cal cu mînere (Flavius Koczi) şi inele (George Stănescu). Finalele pe aparate la masculin sînt programate astfel: sol, cal cu mînere şi inele (vineri), sărituri, bară fixă şi paralele (sîmbătă). Ieri au fost programate şi calificările la feminin, însă la fel ca şi în ziua precedentă, concursul s-a încheiat după miezul nopţii. Gimnastele din delegaţia României au concurat la următoarele aparate: Gabriela Drăgoi - paralele, bîrnă; Diana Chelaru - sol, sărituri; Ana Porgras - paralele, bîrnă, sol, sărituri; Anamaria Tămîrjan - sărituri, paralele, bîrnă, sol.