Drăgulescu şi Koczi pot aduce medalii României

Gimnastică masculin

Sport 14 August 2008 / 00:00 452 accesări

Dacă în întrecerea pe echipe gimnaştii români nu au reuşit să repete performanţa de la Atena, în probele individuale România ar putea urca pe podium prin Marian Drăgulescu şi Flavius Koczi. Prima încercare îi va aparţine lui Flavius Koczi, care astăzi, de la ora 6.00, ora României, va concura în finala de la individual compus. Koczi este singurul gimnast român, care s-a calificat în această finală, după ce a ocupat locul 16 în calificări, cu un total de 90,175. Şansele de a urca pe podiumul olimpic sînt însă mici, mai ales că cea mai bună clasare a gimnastului într-o finală de la individual compus s-a înregistrat la Campionatul Mondial de la Stuttgart, din 2007, cînd a ocupat locul şapte, cu un total de 90,875 p. Dacă pentru astăzi aşteptările sînt mici, Koczi ar putea urca pe podiumul de la sărituri, alături de Marian Drăgulescu, care s-a calificat de pe prima poziţie. De altfel acest aparat a fost unul forte şi în finala pe echipe, pe care românii au început-o excelent, cu trei note mari: Drăgulescu - 16,550, Koczi - 16,525, Popescu - 16,225. S-au clasat pe prima poziţie la capătul primei rotaţii, cu un punctaj total de 49,300, care avea să fie, la final, al doilea la acest aparat după cel acumulat de China, 49,325.