Drăguş a adus victoria României U21 în partida cu Danemarca U20

Fotbal internaţional

Sport 25 Martie 2019 / 21:57 841 accesări
Virgil Ghiţă, Carlo Casap, Andrei Ciobanu, Radu Boboc şi Denis Drăguş (sursa foto: fcviitorul.ro)

Cinci jucători de la FC Viitorul au contribuit la succesul reprezentativei de fotbal Under 21 a României în meciul amical cu selecţionata Under 20 a Danemarcei, disputat luni seară, în Spania, la Marbella, scor 1-0. Selecționerul României, Mirel Rădoi i-a folosit ca titulari pe fundaşul Radu Boboc și atacantul Denis Drăguș, iar atacantul Viitorului a marcat golul victoriei tricolorilor „mici”, în minutul 42, cu un șut extraordinar, de la 16 metri, direct în vinclul porții adverse. În repriza secundă au intrat și ceilalți trei jucători de la formaţia constănţeană, fundaşul central Virgil Ghiță, mijlocaşii Carlo Casap și Andrei Ciobanu. De asemenea, pentru România U21 au evoluat alți trei jucători crescuți la Academia de Fotbal „Gheorghe Hagi”: portarul Cătălin Căbuz, mijlocaşul Dragoș Nedelcu și atacantul Florinel Coman.

Iată formula utilizată de către antrenorul Mirel Rădoi în partida de luni seară: Căbuz (46 A. Vlad) - Butean (70 Sorescu), Paşcanu (cpt.) (46 Ghiţă), R. Grigore (82 A. Rus), R. Boboc (46 Fl. Ştefan) - Dr. Nedelcu (60 Casap), D. Olaru (82 A. Ciobanu) - Moruţan (60 Drăghici), L. Fulop (70 Vl. Dragomir), Drăguş (60 Fl. Coman) - Al. Tudorie (70 Sîntean).

Pentru România U21 urmează prezenţa la turneul final al Campionatului European de tineret, echipa noastră urmând să întâlnească în grupă Croaţia (la 18 iunie, la San Marino, ora 19.30), Anglia (la 21 iunie, la Cesena, ora 19.30) şi Franţa (la 24 iunie, la Cesena, ora 22.00).