Dramatism, surprize şi multe emoţii la Cupa “Hagi“

Sport 28 Mai 2009 / 00:00 2782 accesări

Cupa “Hagi“ la fotbal, ediţia a II-a, a continuat, ieri, pe terenul “Voinţa“ din Complexul Sportiv “Badea Cîrţan“, cu partidele etapei a 2-a din faza grupelor. Asistaţi şi de această dată de cel mai bun fotbalist român al tuturor timpurilor, Gică Hagi, dar avînd şi susţinerea galeriilor în tribune, tinerii jucători au încercat să evolueaze cît mai bine. Au apărut şi surprizele, au fost şi întîlniri echilibrate, calitativ jocul fiind unul destul de bun pentru această categorie de vîrstă (10-12 ani). Prima surpriză vine din Grupa A, unde campioana en titre, Steaua Dunării Galaţi, este aproape eliminată din competiţie după ce a fost ţinută în şah, scor 0-0, de Cautis Bucureşti. Gălăţenii au un singur punct după două meciuri şi păstrează şanse minime de calificare în sferturile de finală. ACU Arad şi-a consolidat poziţia de lider în această grupă, cîştigînd clar meciul cu Poli Iaşi. Derby-ul zilei s-a disputat între Luceafărul Brăila şi Steaua Bucureşti, cîştig de cauză avînd brăilenii în urma unui gol reuşit în ultimele minute ale partidei. Într-o altă partidă din Grupa B s-au întîlnit învinsele primei zile, Aripi Piteşti şi FC Braşov, cîştig de cauză avînd piteştenii. Unul dintre cele mai spectaculoase meciuri a avut loc în Grupa C, între Arsenal Bistriţa şi Şcoala de Fotbal “Gică Popescu“. Conduşi la pauză cu 1-0, jucătorii de la “Gică Popescu“ au întors rapid rezultatul în partea secundă, înscriind de patru ori fără să mai primească vreun gol. Tot în această grupă, Kinder şi Petrolul Ploişeti şi-au împărţit frăţeşte punctele. În grupa D, Team Bucureşti şi FC Bihor erau echipele fără victorie după prima zi, astfel că un succes era foarte important pentru a putea avansa în competiţie. Bucureştenii de la Team, denumire sub care joacă cei de la Dinamo, au reuşit să-şi treacă toate punctele în cont, impunîndu-se cu 4-2 la capătul unei partide pe care au rezolvat-o încă de la pauză, cînd conduceau cu 3-0. Ultimul gol al dinamoviştilor, cel de 4-1, a fost opera lui Patrick Petre, fiul fostului internaţional Florentin Petre. În celălalt joc, LPS Timişoara nu a avut probleme cu FCM Bacău, în ciuda unui scor destul de strîns. Meciurile au fost arbitrate de constănţenii Gelu Dimaca, Sebastian Stoianof, Aurel Oniţă, Bela Szoke, Ionuţ Mihu, Emilian Gache, Vasilică Tudor şi Marian Ştefănescu.

Rezultatele etapei a 2-a - Grupa A: Galaţi - Cautis 0-0, Iaşi - Arad 1-4; Grupa B: Brăila - Steaua 1-0, Piteşti - Braşov 3-1; Grupa C: Bistriţa - “Gică Popescu“ 1-4, Kinder - Ploieşti 2-2; Grupa D: Bacău - Timişoara 2-3, Team - Bihor 4-2.

Programul meciurilor de azi, ultimele din faza grupelor, la finalul cărora vor fi stabilite echipele calificate în sferturile de finală ale competiţiei - Grupa A, ora 9.30, teren 1: Galaţi - Iaşi; teren 2: Cautis - Arad; Grupa B, ora 11.00, teren 1: Brăila - Piteşti; teren 2: Steaua - Braşov; Grupa C, ora 17.00, teren 1: Bistriţa - Kinder; teren 2: “Gică Popescu“ - Ploieşti; Grupa D, ora 18.30, teren 1: Bacău - Team; teren 2: Timişoara - Bihor.