Dublă înfrângere cu Bulgaria pentru voleibalistele tricolore

Sport 14 Iunie 2010 / 00:00 549 accesări

Echipa naţională de volei feminin a României a încheiat duelul cu Bulgaria, din Liga Europeană, cu o dublă înfrângere. După ce săptămâna trecută a disputat în devans partidele din ultima rundă cu Marea Britanie, tricolorele au înfruntat, vineri şi sâmbătă, în Sala Sporturilor din Constanţa, Bulgaria, una dintre favoritele Grupei A. Elevele lui Darko Zakoc au cedat în număr minim de seturi în ambele întâlniri, însă jocul româncelor a fost ceva mai bun în întâlnirea de sâmbătă, cu toate că meciul a fost pierdut cu 0:3 (22:25, 26:28, 22:25). Lipsa de determinare le-au privat din nou pe gazde de un rezultat mai bun. După un prim set cedat pe final, româncele nu au fructificat în setul secund avantajul avut la scorul 24:21! Încurajate de un grup de 100 de suporteri, bulgăroaicele s-au desprins la 2:0, după 28:26. Echipa lui Dragan Nesic a reuşit o revenire spectaculoasă şi în cel de-al treilea set. Tricolorele au condus cu 16:10, dar setul s-a încheiat 25:22 în favoarea Bulgariei. „Am cedat acest meci din cauza lipsei de concentrare pe care am avut-o în ultima parte a fiecărui set. Cred că dacă gestionam mai bine avantajul din setul secund, alta ar fi fost soarta acestui meci”, a declarat căpitanul echipei tricolore, Alina Albu. „Sunt foarte fericit că am jucat la un nivel ridicat, iar după aceste două meciuri avem prima şansă la calificarea în Final Four”, s-a arătat, fericit, la final, antrenorul Bulgariei, Dragan Nesic. Au evoluat - România: Neaga - Mureşan, Onyejekwe, Albu, Stanciu, Trică şi Pristavu - libero, au mai jucat: Sobo, Zaharia, Miclea şi Radu; Bulgaria: Nenova - Nikolova, S. Filipova, Zarkova, Yaneva, Vasileva şi M. Filipova - libero, au mai jucat: Karakasheva, Tsekova şi Rabadzhieva. Tot în Grupa A, Serbia s-a impus şi sâmbătă, la Kladovo, cu 3:0, în faţa Marii Britanii. La sfâşitul acestei săptămâni, sâmbătă, şi duminică, România se deplasează în Serbia, iar Marea Britanie primeşte vizita Bulgariei. Rezultatele din Grupa B - vineri: Israel - Grecia 3:1 şi Spania - Turcia 2:3; sâmbătă: Israel - Grecia 3:0 şi Spania - Turcia 2:3.