Dublu succes pentru Cehia

Fotbal / Baraj EURO 2012 şi meciuri amicale

Sport 16 Noiembrie 2011 / 00:00 423 accesări

Croaţia, Cehia şi Irlanda s-au calificat la turneul final al Campionatului European de fotbal din 2012, din Ucraina şi Polonia, victoriile din manşa tur a barajului fiind decisive. Rezultatele de ieri din meciurile de baraj, manşa retur: Croaţia - Turcia 0-0 - în tur: 3-0; Muntenegru - Cehia 0-1 (Jiracek 81) - 0-2; Irlanda - Estonia 1-1 (Ward 31 / Vassiljev 57) - 4-0. Partida Portugalia - Bosnia-Herţegovina (în tur: 0-0) a luat sfârşit după închiderea ediţiei. La pauză, scorul era favorabil Portugaliei, cu 2-1 (Cr. Ronaldo 8, Nani 24 / Misimovic 41-pen.).

Rezultarele din meciurile amicale disputate ieri: Honduras - Serbia 2-0 (Bengtson 6, 30), Macedonia - Albania 0-0, Belarus - Libia 1-1, Nigeria - Zambia 2-0, Ghana - Gabon 2-1, Slovenia - SUA 2-3 (Matavz 26, 61 / Buddle 9, Dempsey 41, Altidore 43-pen.), Niger - Botswana 1-1, Zimbabwe - Africa de Sud 2-1, Ucraina - Austria 2-1 (Milevsky 18, Devic 90 / Kucher 71-autogol), Danemarca - Finlanda 2-1 (Agger 57, Bendtner 59 / Eremenko 18), Luxemburg - Elveţia 0-1 (Xhaka 9), România - Grecia 3-1 (Torje 17, Cr. Tănase 61, Chipciu 80 / Karagounis 34), Polonia - Ungaria 2-1 (Brozek 36, Vanczak 86-autogol / Priskin 79), Germania - Olanda 3-0 (T. Muller 15, Klose 26, M. Ozil 66), Italia - Uruguay 0-1 (S. Fernandez 3), Franţa - Belgia 0-0, Anglia - Suedia 1-0 (Barry 22). Meciul Costa Rica - Spania a luat sfârşit după închiderea ediţiei. La pauză, scorul era, în mod surprinzător, 2-0 (Brenes 31, J. Campbell 44) pentru Costa Rica. Interesant este faptul că Spania a marcat 33% dintre golurile sale între minutele… 31 şi 45.