Duel spectaculos la Ploieşti

Fotbal / Cupa României, sferturi de finală

Sport 05 Decembrie 2013 / 00:00 495 accesări

Cupei României-Timişoreana la fotbal şi-a desemnat, aseară, alte două echipe calificate în semifinalele competiţiei. După Astra Giurgiu, Petrolul Ploieşti şi Dinamo Bucureşti au obţinut şi ele biletele pentru penultimul act al competiţiei. Sfertul de finală de la Ploieşti a fost unul spectaculos. Fundaşul Celeban a marcat de două ori pentru FC Vaslui, dar câştigătoarea ediţiei trecute, Petrolul, a trimis meciul în prelungiri la ultimul corner, după care trupa lui Cosmin Contra a mai punctat de două ori. La Bucureşti, Dinamo a dispus la limită de Pandurii, antrenorul Flavius Stoican obţinând al treilea succes consecutiv cu 1-0, după cele două victorii din campionat, cu Gaz Metan şi Săgeata.

Rezultate - marţi: FC Viitorul - ASTRA GIURGIU 0-3 (Budescu 32, M. Cristescu 35, Yoda 89); ieri: PETROLUL PLOIEŞTI - FC Vaslui 4-2 (Walter Fernandez 37, Hoban 90+3, Geraldo 99, Romario 103 / Celeban 27, 70) - după prelungiri, DINAMO BUCUREŞTI - Pandurii Tg. Jiu 1-0 (Dr. Grigore 62-pen.).

Astăzi, de la ora 20.30 (în direct la Pro TV), va avea loc ultima confruntare din sferturi: Steaua Bucureşti - Oţelul Galaţi.