Dumitrescu şi Mihalachi, campioni mondiali la canoe dublu 1.000 m

Campionatele Mondiale de kaiac-canoe de la Moscova

Sport 11 August 2014 / 00:00 401 accesări

Echipajul format din Liviu Dumitrescu şi Victor Mihalachi a câştigat, ieri, medalia de aur în proba de canoe dublu pe distanţa de 1.000 de metri, la Campionatele Mondiale de kaiac-canoe de la Moscova. Sâmbătă, cei doi obținuseră la Moscova medalia de argint în proba de 500 m. Tot duminică, Roxana Borha şi Elena Meroniac s-au clasat pe locul 5 în proba de kaiac dublu pe distanţa de 500 m. Sâmbătă, la canoe 4-1000 m, Gabriel Gheoca, Petre Condrat, Iosif Chirilă şi Florin Comănici s-au clasat pe locul 4, aceeași poziție fiind ocupată de Florentina Caminescu la kaiac simplu 1.000 m. Tot la feminin, la kaiac 4-500 m, Roxana Borha, Irina Lauric, Iuliana Ţăran şi Elena Meroniac au ocupat locul 9. Duminică, Dumitrescu și Mihalachi au ocupat locul 9 în finala la 200 m. De altfel, după finala epuizantă de la 1.000 m, încununată de al patrulea titlu mondial din carieră (la care se adaugă o medalie de argint și o medalie de bronz), Dumitrescu şi Mihalachi au participat și la festivitatea de premiere, programată cu mai puțin de o oră înaintea finalei la 200 m, au fugit la hangare pentru a-și lua canoea, venind aproape un kilometru pe apă, până la start, practic fără niciun moment de odihnă. Vineri, în concursul de paracanoe de la Moscova, sportivul român Iulian Șerban a cucerit medalia de argint în proba de K1 (LTA) 200 m, iar Mihaela Lulea, cealaltă reprezentată a României în concursul sportivilor cu dizabilități, a fost foarte aproape de o medalie de bronz în proba similară feminină, K1 (LTA) 200 m, în care a ocupat locul 4.