După ce a ratat o minge de meci, Halep a pierdut finala la Cincinnati

Tenis de câmp

Sport 19 August 2018 / 23:29 564 accesări
Simona Halep s-a impus în primul set, însă a cedat în următoarele două (sursa foto: Facebook Simona Halep Band)

Ultimul act al turneului de categorie Premier 5 de la Cincinnati, dotat cu premii în valoare totală de 2,8 milioane de dolari, s-a încheiat cu victoria olandezei Kiki Bertens (locul 17 WTA). În duelul desfăşurat duminică seară, Bertens a învins-o pe tenismena constănţeană Simona Halep, liderul ierarhiei mondiale, cu scorul de 2-6, 7-6 (8/6), 6-2, după două ore şi cinci minute de joc. În setul secund, în tie-break, Simona a ratat o minge de set şi meci, la scorul de 6-5.

Pentru prezenţa în finală, Halep va primi un cec în valoarea de 262.364 de dolari şi 585 de puncte WTA.

Simona Halep ar fi putut deveni prima tenismenă care câştigă Rogers Cup și turneul de la Cincinnati, ambele de categoria Premier 5, în același an.