După înfrângerea din meciul 3, baschetbalistele de la CS Phoenix-Ştiinţa trebuie să învingă marţi

Baschet feminin / Liga Naţională

Sport 15 Aprilie 2019 / 06:14 499 accesări

Olimpia CSU Braşov a preluat conducerea la general, scor 2-1, în disputa cu CS Phoenix-Ştiinţa Constanţa, din sferturile de finală ale Ligii Naţionale de baschet feminin. După ce în primele două partide, desfăşurate la Braşov, victoriile au fost împărţite, 72-69 pentru CS Phoenix-Ştiinţa şi 73-59 pentru Olimpia CSU Braşov, întâlnirea care a avut loc duminică seară, la Constanţa, s-a încheiat cu succesul braşovencelor, cu scorul de 65-56, la pauză 36-28.

Scorul pe sferturi în al treilea duel dintre CS Phoenix-Știința şi Olimpia CSU a fost următorul: 21-13, 7-23, 14-11, 14-18.

Pentru echipa constănţeană au înscris Jelena Jovanovic 14 puncte, Vladinka Erak 12p, Ecaterina Armanu 10p, Chelsea Douglas 9p, Bianca Fota 6p şi Andreea Beldian 5p.

Marţi, 14 aprilie, tot în Sala Sporturilor din Constanţa, de la ora 18.00, este programat meciul 4. Acum, baschetbalistele pregătite de Predrag Stanojcic și Volha Tamirgeanu sunt obligate să câştige marţi seară, pe teren propriu, pentru a trimite confruntarea în decisiv. Dacă egalitatea va persista, partida a cincea va avea loc la Braşov, vineri, 19 aprilie, de la ora 18.00.