Duş rece pentru FC Farul la Baia

Sport 11 August 2011 / 00:00 1516 accesări

Aflată pe ultima sută de metri a pregătirilor înaintea debutului sezonului în Liga a II-a la fotbal, FC Farul Constanţa a susţinut ieri un meci amical în fieful nou-promovatei în Liga a III-a Eolica Baia. Întărită cu foşti jucători ai grupării de pe litoral, formaţia tulceană a dat o replică peste aşteptări în prima repriză, chiar dacă antrenorul constănţean Marian Pană a folosit o formulă de echipă apropiată de cea pe care intenţionează să o folosească şi în campionat. După o serie de ocazii la ambele porţi, gazdele au deschis scorul în min. 35, când Costel Petre a şutat dintr-o lovitură liberă de la 35 m, mingea a ajuns la Stere, care a trimis din centrul careului pe lângă Măcelaru. Acelaşi Stere a mărit diferenţa cu trei minute înainte de pauză, când a reluat din careu fără speranţe pentru portarul Farului. Constănţenii au încercat să revină, trecându-şi în cont şi o bară, prin Stăncioiu, dar scorul a rămas neschimbat până în min. 60. Profitând de schimbările efectuate de tulceni, Pătulea a redus din handicap, trimiţând din faţa porţii mingea respinsă de portar după şutul lui Al. Paraschiv. Ultimul sfert de oră le-a aparţinut oaspeţilor, care au înscris prin Liviu Ştefan, reluare cu capul din centrarea lui Stăncioiu, Gh. Badea, la capătul unei acţiuni personale, şi Nakamura, şut de la marginea careului mare. În cele din urmă, FC Farul s-a impus cu 4-2, dar evoluţia echipei de pe litoral a dezamăgit, în special în prima repriză.

Au evoluat - Eolica (antrenor Mihai Guliu): Vlas - C. Ciobanu, C. Petre, Paşcovici, Şuta - D. Marian, R. Oprea, Banoti, Al. Chirilă - Curumi, Stere (au mai intrat după pauză: David, Al. Iovănescu, Şt. Sandu, Uzun, M. Petre, Achim, Nane, I. Boghiţoi, Ţarălungă, Evdochim şi Caluda); FC Farul (antrenor Marian Pană) - prima repriză: Măcelaru - Niţescu, L. Dobre, L. Ştefan, Sascău - Ştefoi - Chehaia, Stăncioiu, I. Lupu - Pătulea, Şt. Ciobanu; repriza secundă: M. Toma - L. Dobre, M. Posteucă, L. Ştefan, Sascău (68 Gh. Badea) - Onyeka, Stăncioiu (79 Păduraru), Buzea, Ivanovic - Al. Paraschiv, Pătulea (74 Nakamura). Marcatori: Stere 35, 42 / Pătulea 60, L. Ştefan 77, Badea 80, Nakamura 90.

PANĂ, NEMULŢUMIT. La finalul partidei, antrenorul principal al Farului, Marian Pană, s-a declarat nemulţumit de evoluţia elevilor săi în prima repriză. „Nu sunt mulţumit de jocul din prima repriză, dar este foarte bine că s-a întâmplat aşa, pentru că am văzut temerea unor jucători de a se implica în joc. Se apropie campionatul şi am văzut aceste slăbiciuni. Sunt total nemulţumit de atitudinea din prima repriză. În schimb, sunt mulţumit de repriza a doua, chiar dacă adversarul a căzut fizic şi a mai făcut schimbări. Dacă suntem băieţi deştepţi, tragem ceva învăţăminte din meciul acesta. Ne-am dat seama că avem în componenţa de bază câţiva jucători cărora le este frică de joc. Toate meciurile sunt grele pentru Farul, dar trebuie să fim optimişti”, a spus tehnicianul Farului. În formaţia constănţeană a evoluat mijlocaşul Petre Ivanovic, venit în probe de la VAC, din liga secundă ungară, iar ieri a sosit la Constanţa şi fundaşul stânga Valentin Sandu, de la Astra Ploieşti.