Echilibru de-a lungul istoriei

Sport 30 Iunie 2012 / 00:00 247 accesări

Finala EURO 2012, dintre Spania şi Italia, reprezintă a 31-a confruntare dintre cele două naţiuni, până în prezent italienii dominând în meciurile oficiale, iar spaniolii în cele amicale. Astfel, Spania s-a impus o singură dată în faţa Italiei într-un meci oficial, în 1920, la Jocurile Olimpice de vară, chiar în prima confruntare cu italienii. Cele două reprezentative au disputat 19 partide amicale şi 11 oficiale. Spania s-a impus în opt meciuri, iar Italia în zece, 12 partide terminându-se la egalitate. În meciurile amicale, ibericii au câştigat de şapte ori, italienii s-au impus în cinci partide, iar şapte întâlniri s-au încheiat la egalitate. În jocurile oficiale, Spania a câştigat doar o dată în 90 de minute. Spaniolii au mai învins Italia la ediţia din 2008 a Campionatului European din Elveţia şi Austria, în sferturile de finală, după loviturile de departajare. Cele două formaţii s-au mai întâlnit la actuala ediţie a Campionatului European în faza grupelor, pe 10 iunie, când au terminat la egalitate, scor 1-1, la Gdansk. Duminică, la Kiev, italienii vor încerca să câştige pentru a doua oară Campionatul European, după 1968, în faţa spaniolilor, campioni mondiali şi europeni en titre, care au în palmares două titluri europene, obţinute în 1964 şi 2008.