Echilibru perfect

Fotbal / UEFA Champions League, sferturi de finală, manşa tur

Sport 09 Aprilie 2009 / 00:00 529 accesări

Două rezultate de egalitate înregistrate în primele două sferturi de finală ale UCL demonstrează că în această fază au ajuns cele mai în formă echipe din Europa. Ceea ce părea cea mai dezechilibrată dispută din sferturi s-a transformat într-un meci de mare luptă, cu o evoluţie pasionantă a scorului şi cu mult noroc pentru gazde, care au beneficiat de o gafă monumentală a lui Bruno Alves la golul lui Rooney! În plus, arbitrul a trecut cu vederea un penalty clar la un fault al lui Tevez asupra lui Hulk! Astfel, MU a scăpat de o înfrîngere ruşinoasă, iar FC Porto începe să viseze la repetarea traseului din 2004, cînd - de asemenea - a remizat pe “Old Trafford”. Meci echilibrat şi în Spania, cu două goluri de senzaţie semnate de Senna şi de Adebayor. Soarta calificării va fi decisă la Londra, săptămîna viitoare, iat spaniolii continuă să aibă şanse reale de accedere în semifinale.

Rezultatele de marţi seară: Manchester United - FC Porto 2-2 (Rooney 15, Carlos Tevez 85/ C. Rodriguez 4, Mariano Gonzalez 89); Villarreal - Arsenal 1-1 (M. Senna 10/ Adebayor 66).

Aseară, în ultimele două jocuri din sferturi s-au înregistrat următoarele rezultate: FC Barcelona - Bayern Munchen 4-0 (Messi 9, 38, Eto’o 12, T. Henry 43) şi FC Liverpool - Chelsea Londra 1-3 (F. Torres 6 / B. Ivanovic 39, 62, Drogba 67).