Echipa de volei feminin de la CSS 1 s-a calificat la turneul final

Sport 16 Martie 2010 / 00:00 988 accesări

Echipa de junioare I din cadrul secţiei de volei feminin de la CSS 1 Constanţa a obţinut duminică, la Rm. Vîlcea, calificarea la turneul final al Campionatului Naţional. Sportivele pregătite de Viorica Lungu s-au clasat pe poziţia a doua în penultima fază a întrecerii, asigurându-şi astfel prezenţa printre cele mai bune şase echipe de junioare ale României. „Au fost trei turnee semifinale din care doar primele două echipe se calificau la turneul final. Este o performanţă deosebită şi sperăm la o evoluţie bună şi la turneul final”, a declarat Cristiana Costara, directorul CSS 1. Echipa constănţeană, formată din Florentina Ivanciu (componentă a lotului naţional de junioare), Mihaela Ozun, Georgiana Tisianu, Mădălina Alungulese, Alexandra Lepădatu, Marina Cojocaru (cpt.), Maria Şerban, Nicoleta Oprişan, Alexandra Zamfirache şi Bianca Hulub, şi-a asigurat a doua poziţie după ce a învins, cu 3:0, pe CSS Bacău şi CNNT Craiova şi cu 3:2 pe vicecampioana României din sezonul trecut, CSM Bucureşti. Singura înfrângere înregistrată de constănţence a fost în faţa campioanei României din sezonul trecut, CNMB Rm. Vîlcea, scor 0:3, care s-a calificat la turneul final de pe prima poziţie. „Ne aşteptam să ne calificăm pentru că ştiam cât de mult au muncit aceste fete, dar nu a fost uşor. Mă bucur foarte mult că am reuşit să obţinem această calificare. Este meritul fetelor şi sperăm la un loc pe podium la turneul final, chiar dacă multe jucătoare sunt născute în 1992 şi 1993, şi nu în 1990 şi 1991, perioada în care sunt născute jucătoarele de la celelalte echipe”, a spus antrenoarea Viorica Lungu. Alte două echipe calificate la turneul final sunt CSS Sibiu şi CSS Deva, iar câştigătoarele turneului de la Tg. Mureş vor fi desemnate după soluţionarea contestaţiilor depuse. Ultimul act va avea loc în perioada 28 aprilie - 1 mai, locul de desfăşurare al turneului final urmând să fie stabilit ulterior. Din păcate, echipa de volei masculin de la CSS 1 a ratat calificarea la turneul final, după ce nu au reuşit să obţină decât o singură victorie în turneul semifinal de la Ploieşti. Sportivii antrenaţi de Gheorghe Brânză şi Radu Buzan au obţinut următoarele rezultate: CSS 1 - LPS Piatra Neamţ 0:3, CSS 1 - CSS Blaj 3:0, CSS 1 - CSS Tulcea 2:3, CSS 1 - CNMV Ploieşti 0:3 şi CSS 1 - Lapi Dej 0:3.