Echipa din Ovidiu s-a apropiat de podium

Liga a III-a la fotbal, etapa a 16-a

Sport 22 Noiembrie 2008 / 00:00 926 accesări

Derby-ul etapei a 16-a din Liga a III-a la fotbal, desfăşurat la Ovidiu, s-a încheiat cu victoria gazdelor, care s-au apropiat la un singur punct de podium. Oaspeţii au condus cu 1-0, dar constănţenii au întors rezultatul după pauză, graţie golurilor înscrise de Agafiţei (53) şi Curumi (68-penalty). Derby-ul local de la Eforie le-a revenit gazdelor, care s-au impus cu 1-0 în faţa lui CSM Medgidia, prin golul înscris de Andre Luiz (7). FC Farul II a trecut mai clar decît o arată scorul, 2-1, de Unirea Slobozia. Constănţenii au punctat prin Uche (20) şi Neaga (85), oaspeţii reducînd din handicap în prelungiri. Callatis a rezistat 90 de minute în faţa primei clasate, dar a pierdut cu 0-1. “Am jucat în zece din min. 82, arbitrul a arătat trei minute de prelungiri, iar golul s-a marcat în minutul 94”, a declarat antrenorul formaţiei din Mangalia, Viorel Năstase. Jucătorul eliminat a fost L. Alexandru, pentru cumul de cartonaşe galbene. Portul a pierdut cu 1-4 meciul de la Brăila, golul de onoare fiind reuşit de Grămoşteanu în min. 85, la 4-0. Iată rezultatele complete al etapei: CS Eforie - CSM Medgidia 1-0; CS Orăşenesc Ovidiu - Dunărea Călăraşi 2-1; FC Farul II Constanţa - Unirea Slobozia 2-1; Callatis Mangalia - Steaua II Bucureşti 0-1; CF Brăila - Portul Constanţa 4-1; Inter Gaz Bucureşti - Viitorul Însurăţei 4-0. Meciul Săgeata Stejaru - Politehnica Galaţi se joacă sîmbătă, de la ora 14.00. Rocar Bucureşti şi Rapid II Bucureşti au stat. Clasament: 1. Steaua II 35p; 2. Rapid II 29p; 3. Călăraşi 28p; 4. Ovidiu 27p (golaveraj: +14); 5. Slobozia 27p (+12); 6. Stejaru 27p (+7); 7. Farul II 23p; 8. Brăila 19p (-1); 9. Eforie 19p (-3); 10. Rocar 18p; 11. Galaţi 14p (-8); 12. Portul 14p (-11); 13. Callatis 12p; 14. Inter Gaz 10p; 15. Însurăţei 8p; 16. Medgidia 4p.